• Aktualności

      • Wycieczka rowerowa klasy IV

      • 20 czerwca uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w wycieczce rowerowej do Parku Dworskiego w Nowym Narcie. Wyjazd połączony był z grillowaniem i integrującym grupę spotkaniem w miejscowej altance.

       Opiekę nad uczniami sprawowały p. Aldona Klecha i p. Katarzyna Stanowska.

      • Wycieczka rowerowa klasy II

      • 6 czerwca uczniowie klasy II uczestniczyli w wycieczce rowerowej do pobliskiego Gwoźdźca. Wybrali boczne i rzadko uczęszczane trasy, ponieważ była to pierwsza okazja do tego typu wyjazdu i wdrażania poznawanych zasad ruchu drogowego. Drugoklasiści poradzili sobie świetnie, dlatego mają w planach kolejne, dłuższe wyjazdy.

       Opiekę sprawowały p. Alina Kobylarz i p. Aldona Klecha.

      • Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym

      • Nasze uczennice: Weronika Chudzik (kl. III), Wiktoria Marut (kl. III) i Milena Gil (kl. IV) zdobyły wyróżnienia w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”, którego organizatorem na terenie powiatu niżańskiego jest KRUS z siedzibą w Nisku.

       Serdecznie gratulujemy!!

       2 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Nisku odbyło się uroczyste wręczenie nagród z udziałem Starosty Niżańskiego – Roberta Bednarza.

      • Rodzice czytają przedszkolakom

      • Głośne czytanie dzieciom to najpiękniejszy czas. W ramach projektu gościliśmy w przedszkolu dwie mamy, które przeczytały dzieciom baśnie. Pierwsza książeczka to ,,Brzydkie kaczątko", która została przeczytana przez mamę Kubusia, a druga ,,Czerwony Kapturek" – odczytana przez mamę Dawidka i Adrianka. Dzieci bardzo uważnie i z zaciekawieniem słuchały baśni, które przeniosły nas w świat wyobraźni i kolorowych ilustracji. Na koniec zadawane były pytania do tekstów. Przedszkolaki wykonały również tematyczne prace plastyczne. Serdecznie dziękujemy Paniom za zaangażowanie i miło spędzony czas!

      • Zdrowe śniadanie w klasie III

      • W ramach programu „Trzymaj formę!” dzieci z klasy trzeciej przygotowywały w czasie zajęć przekąski i sałatki owocowe. Wcześniej dowiedziały się, jaką rolę pełnią niektóre witaminy w organizmie człowieka oraz co jest niezbędne do naszego prawidłowego rozwoju fizycznego i umysłowego.

       W czasie zajęć praktycznych dzieci bardzo się starały. Pod okiem nauczyciela kroiły owoce i zdobiły sałatki oraz przekąski. Każdy mógł pochwalić się swoją owocową pracą oraz poczęstować koleżanki i kolegów. Mamy nadzieję, że od teraz dziecięce śniadania będą wzbogacone kolorowymi owocami i warzywami, które zastąpią ciasteczka, cukierki i chipsy.

      • „Mama i Tata - najpiękniejsze słowa świata”

      • 3 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Po dwuletniej pandemicznej przerwie uczniowie klasy II i III przygotowali dla rodziców ciekawe i pełne miłości, a zarazem humoru przedstawienia.

       Drugoklasiści wcielili się w role dorosłych i dzieci, przeplatając scenki dramowe piosenkami i wierszami. Na koniec przy akompaniamencie ukulele zaśpiewali rodzicom 100 lat. 

       Natomiast uczniowie kl. III przygotowali przedstawienie pt. ,,W Krainie Bajek”. Dobra gra aktorska, odpowiednio dopasowane kostiumy, scenografia, pięknie wykonane piosenki oraz wieńcząca występ zatańczona przez dzieci belgijka zostały nagrodzone gromkimi brawami widzów.

       Po części oficjalniej wszyscy uczniowie wręczyli rodzicom własnoręcznie przygotowane upominki. Było to wspaniałe spotkanie pełne radości, wzruszenia i szacunku, a także dumy ze swoich pociech. 

       Uczniów przygotowały p. Beata Lada i p. Alina Kobylarz.

        

      • Wyróżnienie w konkursie plastycznym

      • Uczennica klasy IV – Milena Gil, otrzymała wyróżnienie w XIX Konkursie Plastycznym pn. „Leśne Zakamarki”, który został zorganizowany przez Nadleśnictwo Kolbuszowa i Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej. Serdecznie gratulujemy!

       Celem konkursu jest promowanie zachowań ekologicznych, rozpowszechnianie wiedzy o zasobach leśnych oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności artystycznej. 

      • Konkurs plastyczny dla Przedszkolaków

      • W oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs plastyczny pt. ,,W krainie baśni''. Wyróżnione zostały cztery prace wykonane techniką dowolną: Aleksandry Płaza, Julii Bałut, Amelii Sudoł i Krystiana Chudzika. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       Konkurs zorganizowały: p. Ludmiła Stój, p. Iwona Bajek- Bałut oraz p. Klaudia Chudzik.

      • Wycieczka do Koziej Górki

      • 3 czerwca nasi uczniowie z przedszkola i klasy I mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do pobliskiej miejscowości – Spie, gdzie mieszkają sympatyczne alpaki. Na początku właściciele zagrody - pan Grzegorz i pani Kasia, opowiedzieli dzieciom, w jaki sposób należy zachowywać się przy tych zwierzętach oraz przekazali bardzo ciekawe informacje dotyczące ich czworonożnych podopiecznych. Każde dziecko mogło swobodnie dotknąć alpaki, przytulić, pokarmić oraz oprowadzić je po pastwisku.

       Wycieczkę zorganizowała p. Grażyna Pikor.

      • Pokaz grupy „Zaelektryzowani”

      • 7 czerwca odbył się w naszej szkole pokaz grupy „Zaelektryzowani” pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w eksperymentach z fizyki i chemii, mogli wziąć udział w zabawach z helem i ciekłym azotem, a także doświadczyć ciekawych zjawisk fizycznych. Spotkanie urozmaicano konkursami zręcznościowymi. 

      • Nagrody w wojewódzkim konkursie literackim

      • 6 czerwca w Zespole Szkół w Jeżowem odbył się uroczysty finał XI Podkarpackiego Konkursu Twórczości Literackiej „Gdy słowa dojrzewają”.

       W tym roku w naszej szkole powstały cztery prace konkursowe: Natalii Rębisz, Aleksandry Lasek, Dawida Bałuta i Aleksandry Wyki. Konkurencja była duża, ponieważ napłynęło ok. 70 prac. Tym bardziej miło nam jest poinformować, że uznanie w oczach jury znalazły prace Aleksandry Wyki i Aleksandry Lasek, które otrzymały wyróżnienia za swoje opowiadania. Serdecznie gratulujemy!!

       Uczniów przygotowała p. Małgorzata Wyka.

      • Kącik pamięci o Marii Konopnickiej

      • 6 czerwca nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pn. „Maria Konopnicka – kącik pamięci”. Nagrodę „Grand Prix” otrzymała klasa IV, natomiast wyróżnienia przedszkole i klasy I, II, III. Serdecznie gratulujemy!

       Konkurs przeprowadziła p. Maria Skiba.

      • Wycieczka szkolna do Ojcowskiego Parku Narodowego

      • 3 czerwca 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi kolegami z Cholewianej Góry uczestniczyli w wycieczce do Ojcowskiego Parku Narodowego.

       Pustynia Błędowska, zamek Ogrodzieniec, zamek w Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, ruiny zamku w Ojcowie czy Jaskinia Nietoperzowa to tylko kilka z licznych atrakcji naszej wycieczki, dlatego napięty harmonogram zmobilizował nas do wyjazdu we wczesnych godzinach rannych.

       Nasza przygoda rozpoczęła się od Pustyni Błędowskiej. Z punktu widokowego Dąbrówka znajdującego się w miejscowości Chechło mogliśmy podziwiać tę największą pustynię w Europie, wysłuchaliśmy również historii jej powstania.

       Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Ogrodzieńcu, jeden z jedenastu zamków znajdujących się na szlaku Orlich Gniazd, największa warownia Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Zamek Ogrodzieniec położony jest na najwyższym wzniesieniu – Górze Zamkowej, mającym 515,5 m n.p.m, znajdującym się we wsi Podzamcze w województwie śląskim. Fascynujące, ale i pełne grozy historie związane z tym miejscem usłyszeli wszyscy uczestnicy wycieczki.

       Następnym przystankiem w naszej podróży stała się wieś Sułoszowa i jedyny zachowany w całości zamek w Pieskowej Skale, również będący częścią Szlaku Orlich Gniazd, gdzie zobaczyliśmy również najbardziej charakterystyczny z Ostańców OPN - Maczugę Herkulesa.

       Po pysznym obiedzie podekscytowani ruszyliśmy w dalszą trasę Doliną Prądnika, obserwując liczne formy rzeźby krasowej takie jak: Rękawica, Brama Krakowska, wąwóz Ciasne Skały czy przepiękną drewnianą kaplicę pw. św. Józefa Rzemieślnika, którą zbudowano na betonowych podporach umieszczonych bezpośrednio w nurcie Prądnika, nazywaną często kaplicą na wodzie.

       Uwieńczeniem naszej wycieczki była Jaskinia Nietoperzowa, w której zachwyciły nas formy wewnętrznej rzeźby krasowej (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie naciekowe, polja, studnie i kominy). Nieliczni mogli spotkać również mieszkańców tej jaskini…

       Fantastyczne historie związane z tymi miejscami opowiadał nam przewodnik – p. Tomasz Witecki.

       Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Ziober, natomiast nad uczniami czuwały: p. Agnieszka Baran, p. Bogumiła Lesiczka, p. Edyta Walczuk, p. Małgorzata Wyka.

      • „Calineczka” w iTeatrze

      • 31 maja uczniowie klasy IV obejrzeli kolejne przedstawienie w ramach programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tym razem wyemitowano „Calineczkę” ze Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach. Ta pogodna baśń o dorastaniu, marzeniach i poszukiwaniu własnej ścieżki życiowej przyciągnęła uwagę naszych widzów, tym bardziej że sztukę urozmaicono bogatym materiałem muzycznym.   

      • Szkolny Konkurs Recytatorski: „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”

      • Wśród patronów 2022 roku znalazła się Maria Konopnicka, gdyż w maju obchodziliśmy 180. rocznicę jej urodzin. Poetka i pisarka czasów pozytywizmu w Polsce, ta wielka patriotka i działaczka społeczna jest również patronką naszej szkoły, dlatego uczciliśmy jej pamięć poprzez organizację Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pn. „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”.

       Wszyscy uczniowie z naszej szkoły nauczyli się na pamięć wybranego wiersza Marii Konopnickiej, by przystąpić do eliminacji klasowych. Z każdego oddziału nauczyciele wybrali po trzy osoby, które zaprezentowały swoje recytacje 1 czerwca podczas uroczystego finału. Występy oceniali – p. Agnieszka Baran (pedagog z naszej szkoły) oraz p. Ryszard Mścisz (emerytowany nauczyciel języka polskiego z ZS w Jeżowem).

       Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

       Oddziały przedszkolne:

       1. Emilia Płaza

       2. Hubert Mierzwa

       3. Anna Pikor

       Klasy I – III:

       1. Lena Baran

       2. Ewelina Sudoł

       3. Julia Pikor

       Wyróżnienie: Zuzanna Klecha

       Klasy IV – VIII:

       1. Karolina Kata

       2. Mateusz Niedziałek

       3. Dawid Bałut

       Wyróżnienie: Sylwia Żak

       Serdecznie gratulujemy!!

       Występy uczniów podsumowali p. Ryszard Mścisz oraz dyrektor p. Zygmunt Kowalski, po czym nastąpiło wręczenie nagród i dyplomów.

       Konkurs przygotowały: p. Maria Skiba, p. Małgorzata Wyka, p. Beata Lada. 

      • Majówka przy kapliczce w Nowym Narcie

      • Wieczorne majowe modlitewne spotkania, potocznie nazywane majówkami to piękna polska tradycja, kultywowana przez kolejne pokolenia. Zgodnie z nią mieszkańcy z najbliższego sąsiedztwa, gromadzą się, aby modlić się i śpiewać pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny. W ostatnim dniu maja na wspólnej modlitwie spotkali się uczniowie z kl. II i VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Narcie oraz Podopieczni Dziennego Domu Pomocy w Gminie Jeżowe. Modlitwę poprowadził ks. Adam Stachowicz, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Barbara Drelich- Scilanga i p. Maria Skiba. Wspólne uczestnictwo w nabożeństwie majowym było zarówno dla seniorów, jak i dla uczniów wzruszającym przeżyciem religijnym.

       Ponadto z okazji Dnia Dziecka uczniowie otrzymali upominki, wykonane własnoręcznie przez seniorów.

      • Wycieczka ,,Brzezóvka" - Kolbuszowa

      • Dnia 24 maja odbyła się wycieczka do Kompleksu Turystycznego pn. ,,Brzezóvka", w której wzięły udział dzieci 5 i 6 - letnie. Pod kierunkiem przewodnika przedszkolaki zobaczyły i dowiedziały się wiele ciekawostek na temat życia dinozaurów. Podziwiały również różne zwierzęta, a także postacie historyczne oraz indiański namiot tipi. Na koniec pan przewodnik sprawdzał, czy dzieci uważnie słuchały, zadając pytania. Dziecko, które dobrze odpowiedziało, dostało darmowy kupon na lody lub popcorn. Opiekę sprawowały: p. Edyta Pikor, p. Klaudia Chudzik, p. Iwona Bajek-Bałut.

       W tym samym czasie uczniowie z I, II i III klasy uczestniczyli w zwiedzaniu skansenu w Kolbuszowej, gdzie nie tylko poznawali codzienne życie naszych przodków, ale mogli również uczestniczyć w przygotowaniu tradycyjnych proziaków. Opiekę sprawowały: p. Grażyna Pikor i p. Alina Kobylarz.

      • Wyjazd do kina i straży pożarnej

      • 25 maja uczniowie klas III – VI uczestniczyli w wyjeździe do kina Helios w Stalowej Woli, gdzie obejrzeli familijny film „Sonic 2”. Przed projekcją posłuchali kilku informacji na temat pracy policjanta, po czym niektórzy wzięli udział w krótkim quizie, a za dobre odpowiedzi zdobyli drobne upominki.

       Najważniejszym punktem tego dnia była jednak wizyta w Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, gdzie strażacy opowiedzieli nam o swojej pracy oraz zademonstrowali specjalistyczny sprzęt ratowniczy. W drodze powrotnej znaleźliśmy czas na szybki posiłek.

       Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Beata Lada, p. Bogumiła Lesiczka, p. Krzysztof Ziober i p. Małgorzata Wyka.

      • Wyróżnienie w konkursie „Koloratorium”

      • 29 kwietnia 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs Koloratorium „Mój przepis na zdrowie i dobre samopoczucie”, który jest organizowany przez Śnieżkę.

       Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Nasz uczeń - Dawid Bałut, otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim. 23 maja odebrał swoją nagrodę – zestaw gadżetów od Śnieżki.

       Na terenie naszej szkoły nad przebiegiem konkursu czuwa p. Justyna Ziober.

      • Święto Książki w klasie III

      • Realizując tematy związane z książką oraz czytelnictwem, uczniowie klasy 3 zorganizowali 20 maja Klasowe Święto Książki. Każdy uczeń przyniósł swoją ulubioną książkę i zaprezentował ją na forum klasy, zachęcając kolegów do jej przeczytania. Tematyka książek była przeróżna. Pojawiły się baśnie, powieści fantastyczne i przygodowe, biografie oraz wiersze. Wywiązały się spontaniczne rozmowy, a nawet dyskusje utrzymane w pogodnej i życzliwej atmosferze. Następnie uczniowie czytali wybrane fragmenty książek i na bieżąco opowiadali o swoich wrażeniach. Dzieci zaprezentowały też samodzielnie ułożone rymowanki promujące czytelnictwo. Podsumowaniem wszystkich działań były słowa poetki Wisławy Szymborskiej: ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

       Święto Książki przygotowała p. Beata Lada.