• Aktualności

      • Święto Narodowe Trzeciego Maja w kl. 4-8

      • „Witaj majowa jutrzenko!”

        

                   W związku z obchodzonymi świętami majowymi dla uczniów klas IV – VIII przygotowano lekcje poświęcone tej tematyce. Podczas zajęć z historii przypomniano, w jakich okolicznościach powstawała Konstytucja 3 Maja, uczniowie obejrzeli materiały o tym ważnym wydarzeniu oraz zapoznali się z informacjami zamieszczonymi na platformie e-podręczniki, aby przystąpić do testu na ten temat, który przygotowała p. Bogumiła Lesiczka. Swoją wiedzę sprawdzili w piątkowe popołudnie. Najlepsi okazali się:

       I miejsce: Sylwia Żak

       II miejsce: Dawid Bałut, Gabriela Sołtys, Edyta Dudzik

       III miejsce: Weronika Kołodziej

                   Natomiast w trakcie lekcji języka polskiego uczniowie dokonali interpretacji obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Była to okazji do pogadanki o patriotyzmie i sposobach jego wyrażania we współczesnym świecie.

                   Zwieńczeniem naszych rozważań było przygotowanie kotylionów.    

      • Święta majowe w klasie II

      • Kilka słów o świętach majowych w klasie II

        

                   

            Tegorocznych świąt majowych nie spędzimy w tradycyjny sposób, na przykład na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi. Nie uczcimy uroczystą akademią szkolną, w czasie której poznamy naszą historię i nazwiska wybitnych Polaków. Zatem drugoklasiści postanowili poszukać informacji na własną rękę. Doszli do wniosku, że to okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy. Obejrzeli prezentację o historii Święta Pracy, Dniu Flagi oraz Konstytucji 3 Maja. Poznali kodeks nowoczesnego patrioty oraz sylwetki znanych Polaków. W klasie odbyły się również zajęcia z kodowania oraz zajęcia techniczne, podczas których powstały sympatyczne Flagusie. Święta patriotyczne to dni radości, stąd wszystkim dopisywały wspaniałe humory. 

             Przypominamy gościom naszej strony o wywieszeniu flagi i życzymy wspaniałej majówki! 

      • Budujemy gród

      • Wielka historyczna przygoda, czyli budujemy gród

        

            Od bieżącego tygodnia makiety średniowiecznych grodów zdobią korytarz naszej szkoły. Ich rekonstrukcji dokonali uczniowie klasy II, którzy z wielkim zaangażowaniem wyruszyli w swoją wielką historyczną przygodę. Wśród budowli znajdziemy: drewniane domy, wieże oblężnicze, bramy wejściowe, a nawet średniowieczny zamek. Młodzi konstruktorzy pracowali wraz ze swoimi rodzicami i udało im się wykonać dzieła godne podziwu. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia naszej wystawy!

      • INFORMACJA

      •     Informujemy, że od 4 maja 2021 roku wszystkie klasy I-III wracają do nauczania stacjonarnego. Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem PKS mają zagwarantowaną opiekę w świetlicy szkolnej. Pozostałych uczniów prosimy o przychodzenie do szkoły bezpośrednio przed zajęciami.

              Lekcje dla klas I-III oraz zajęcia zdalne dla klas IV-VIII będą prowadzone zgodnie z dotychczasowym planem zajęć /zamieszczonym na stronie szkoły/.

               Plan konsultacji dla uczniów klasy VIII oraz plan zajęć dla oddziałów przedszkolnych nie ulega zmianie.

                 Wznawiamy treningi sportowe dla uczniów klas I-III /pierwsze zajęcia po długiej przerwie odbędą się na boisku sportowym dnia 4 maja 2021 r. o godz. 8:15 /.

        

      • Światowy Dzień Języka Angielskiego

      • Światowy Dzień Języka Angielskiego to jedno z oficjalnych świąt Organizacji Narodów Zjednoczonych, którego założeniem jest propagowanie języka angielskiego oraz podkreślanie jego wpływu na światową gospodarkę, kulturę i współczesne społeczeństwa.

       Dla uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej święto jest obchodzone w dniu 23 kwietnia, uznawanym za datę narodzin i śmierci Williama Shakespeare`a- jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej.  

       23 kwietnia 2021 r. również w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Języka Angielskiego. W każdej klasie przeprowadzone zostały lekcje z elementami wiedzy o krajach anglojęzycznych. Uczniowie  obejrzeli filmy i prezentacje o Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Dzięki temu  poszerzyli swoją wiedzę na temat kultury i historii tych państw. Przygotowano także gazetkę na korytarzu szkolnym przedstawiającą najważniejsze zabytki oraz informacje o pochodzeniu języka angielskiego.

       W ramach obchodów Dnia Języka Angielskiego zorganizowany został szkolny konkurs pt. „Zabytki Wielkiej Brytanii w miniaturze”. Uczniowie wykonali wspaniałe prace, które zostały wyeksponowane w holu szkoły. Po długich naradach jury konkursowe (w składzie: p. Patrycja Olejarz, p. Joanna Sudoł i p. Maria Skiba) postanowiło nagrodzić następujące prace:

       Kl. I-III

       I miejsce- Marcin Bałut

       II miejsce- Lena Baran

       III miejsce- Karol Klecha

       Kl. IV- VII

       I miejsce- Dawid Bałut, Aleksandra Wyka, Magdalena Siudak

       II miejsce- Aleksandra Lasek

       III miejsce- Marek Sądej

        

       Kolejnym konkursem był „ English Dictation Test”, w którym uczniowie musieli wykazać się znajomością pisowni angielskiej, a zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych są:

        

       Kl. IV-V

       I miejsce- Aleksandra Lasek

       II miejsce- Gabriela Sałek

       III miejsce- Daniel Węglarz

       Kl. VI- VII

       I miejsce- Dawid Bałut

       II miejsce- Gabriela Żak

       III miejsce- Nikolas Fila

       Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział. Nagrody i dyplomy zostaną przekazane po powrocie do szkoły.

       Dzień Języka Angielskiego przygotowały p. Maria Skiba i p. Joanna Sudoł.

        

      • Drodzy Rodzice i Uczniowie,

      •      od poniedziałku klasy I-III wracają do nauczania stacjonarnego, ale w trybie hybrydowym. Zgodnie z rozporządzeniem MEiN na terenie szkoły może przebywać
        wówczas do 50% uczniów.

       W związku z tym do szkoły przychodzą :

                  -w poniedziałek i wtorek uczniowie klasy I,

                  -w środę i czwartek uczniowie klasy II,

                  -w piątek uczniowie klasy III.

       Zajęcia stacjonarne dla tych klas rozpoczną się o godz. 7:55 i zakończą o godz. 13:10.
        Zajęcia będą prowadzone wg następującego planu:

       1. Świetlica/religia

              Przerwa śniadaniowa

       2. EW

       3. EW

       4. wych. fiz./gry i zabawy

               Przerwa obiadowa

       5. EW

       6. EW/ j. ang.

       W pozostałe dni tygodnia dla klas I-III pozostających w domu  będzie prowadzone
       nauczanie on-line wg dotychczasowego planu /3 łączenia on-line po 30 min./.

       Plan konsultacji dla klasy VIII nie ulega zmianie. Autobus szkolny kursuje zgodnie
       z rozkładem.

       Nauczanie hybrydowe dotyczy w praktyce tylko ostatniego tygodnia kwietnia.

            Bardzo proszę o wyrozumiałość –szkoła jest zobowiązana do przestrzegania decyzji Ministra Edukacji i Nauki.

       Z. Kowalski

        

       PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE Z PRZECIWDZIAŁANIEM I ZAPOBIEGANIEM COVID-19 PODCZAS POBYTU UCZNIA W SZKOLE OD 1 WRZEŚNIA 2020 R

      • Dzień Ziemi 2021 

      • „Przywróć naszą Ziemię”
       Dzień Ziemi 2021 

            22 kwietnia obchodzimy na całym świecie Dzień Ziemi. Niestety, kolejny rok pandemii uniemożliwia nam wspólne akcje w terenie, ale my nie zapomnieliśmy o naszej Planecie. Połączyliśmy siły i przygotowaliśmy akademię on-line, którą wzbogaciły filmy edukacyjne, dlatego serdecznie zapraszamy do obejrzenia całości!

            Ponadto nasi uczniowie wzięli udział konkursie fotograficznym „Wiosna w obiektywie”, odkrywając piękno Matki Ziemi i przyrodę budzącą się powoli do życia. Wyniki konkursu znajdziecie w materiałach poniżej. 

             Dzień Ziemi przygotowały p. Justyna Ziober i p. Joanna Biel. 

       Dzień Ziemi - konkurs

       Dzień Ziemi - program artystyczny

      • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

      • 19 kwietnia – Dzień Pamięci o Holokauście 
       i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości

              19 kwietnia w czasie lekcji języka polskiego i historii w klasach IV – VIII upamiętniliśmy Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości. 

             Uczniowie obejrzeli materiały filmowe i prezentacje poświęcone tematyce Holocaustu. Omówili przyczyny wybuchu powstania w getcie warszawskim, a także poznali nazwiska osób, które związane były z ratowaniem Żydów w czasie wojny. Między innymi przybliżyliśmy uczniom historię rodziny Ulmów z Markowej oraz postać Janusza Korczaka. Klasa VIII rozmawiała o Władysławie Szpilmanie, odnosząc się do fragmentów tekstu pt. „Pianista”. Wszyscy uczestnicy lekcji obejrzeli też zdjęcia z Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów oraz Muzeum w Treblince. 

              W tym dniu, rozmawiając o symbolice żółtego żonkila, podkreśliliśmy, jak ważna jest pamięć o historii i wybitnych postaciach, które oddały swoje życie, aby ratować innych. Sami uczniowie wykonali żółte żonkile z papieru i bibuły, aby włączyć się w tę akcję. 

               Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości przygotowały p. Małgorzata Wyka i p. Bogumiła Lesiczka. 

        

       Zapraszamy do odwiedzenia stron i obejrzenia dostępnych materiałów na ten temat:

       https://muzeumulmow.pl/pl/

       https://www.youtube.com/watch?v=AJ8W_AMbCzs

       https://www.youtube.com/watch?v=cuLJFYoY9l8

       https://muzeumtreblinka.eu

      • „Bookersi” - poszerzamy grono czytelników

      •             19 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie on-line Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookresi”, które tym razem sięgnęło po utwór Doroty Terakowskiej pt. „Władca Lewawu”.    

        Po raz kolejny wzięliśmy na warsztat powieść typu fantasy, gdyż jest to gatunek atrakcyjny dla naszych młodych czytelników. Omówiliśmy losy głównego bohatera Bartka, który musiał wejść do tajemniczego świata, aby odnaleźć rodziców i odkryć własną tożsamość. Dobro zwyciężyło w walce z Nienazwanym, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że nigdy nie można się poddawać w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów.

                   Dziękujemy wszystkim obecnym podczas spotkania. Cieszy nas, że do koła dołączyły dwie uczennice z klasy IV – Aleksandra Lasek i Natalia Rębisz, które podzieliły się z nami swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki. Kolejne zadanie przed „Bookersami” – CZYTAMY KOMIKSY!! Spotkanie planujemy już pod koniec maja!

      • „Bambusowa Księżniczka” w iTeatrze

      • 30 marca 2021 r. po raz kolejny mieliśmy okazję dołączyć do programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tym razem klasa II obejrzała przedstawienie pt. „Bambusowa Księżniczka”, które wystawił rzeszowski teatr „Maska”. I chociaż każdy z nas oglądał sztukę przy komputerze w swoim domu, połączyła nas i poruszyła opowieść o księżniczce, która niosła szczęście innym ludziom. Jednocześnie mieliśmy okazję poznawać kulturę Dalekiego Wschodu.

                Dzięki włączeniu się w akcję „iTeatr – Internetowy Teatr TVP dla Szkół” nasi uczniowie mają okazję oglądać przedstawienia z całej Polski i obcować z kulturą wysoką w nietypowy sposób - poprzez łącze internetowe. 

      • KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

      • Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę wielkanocną został rozstrzygnięty. Otrzymaliśmy od Was niemal 50 pięknych i oryginalnych kartek świątecznych. Po długich naradach jury konkursowe (w składzie: p. Patrycja Olejarz, p. Mariola Sudoł i p. Maria Skiba) postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:

       Kl.0 i przedszkole

       I miejsce- Milena Węglarz, Gabriela Skiba

       II miejsce- Amelia Sudoł, Gabriela Siudak

       III miejsce- Amelia Sałek, Emilia Płaza

       Wyróżnienie- Alan Płaza

       Kl. I-III

       I miejsce- Klaudia Stanowska, Wiktoria Marut

       II miejsce- Wiktor Płaza, Bartłomiej Sołtys

       III miejsce- Marcin Bałut, Milena Gil

       Wyróżnienie: Karol Klecha, Wiktor Chudzik, Julia Pikor, Oliwia Sudoł                

       Kl. IV- VIII

       I miejsce- Magdalena Siudak

       II miejsce- Dawid Bałut

       III miejsce- Jakub Chudzik

       Wyróżnienie: Weronika Kołodziej

        

       Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i twórczą pracę. Upominki oraz dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom po powrocie do szkoły.

       Wszystkie nagrodzone i wyróżnione kartki zostały przekazane wraz z życzeniami od całej społeczności szkolnej do Dziennego Domu Pomocy oraz innych instytucji znajdujących się na terenie Gminy Jeżowe.

      • Dzień Małego Ekologa (warsztaty literacko – ekologiczne)

      • 19 marca 2021 r. odbył się w naszej szkole Dzień Małego Ekologa. Swoim zasięgiem objął klasy I – III. Do tych warsztatów uczniowie przygotowywali się wiele dni wcześniej. W poszczególnych klasach były przeprowadzone lekcje z ekologii. 

       Nasze przedsięwzięcie rozpoczęliśmy od obejrzenia w klasie II prezentacji multimedialnej, następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie wesołym śpiewem zakomunikowaliśmy, że „choć mamy mało lat kochamy tak bardzo świat i jeśli ma pięknie być, to musimy o to dbać, to musimy dobrzy być”.

       Następnie wychowawcy klas oraz pani Barbara Marut - bibliotekarka z zaprzyjaźnionej Publicznej Biblioteki w Nowym Narcie, a także chętni uczniowie odczytali jeden z rozdziałów książki „Gang Fajniaków – Kochajcie zieleń”. Po przeczytaniu fragmentu książki miała miejsce dyskusja na jego temat.  Przypomnieliśmy poszczególne punkty Kodeksu Ekologa opracowanego przez drugoklasistów wraz z ich wychowawcą. Po czym przystąpiono do pokazu wiosennej mody. Ciekawe i kreatywne stroje były nagradzane dużymi brawami,  a także rzeczowymi nagrodami. Wyróżniono następujące osoby: Anna Szczęch, Klaudia Stanowska i Karol Klecha (klasa I), Marcin Bałut, Kacper Krawiec, Piotr Dziadura, Ewelina Sudoł, Anna Sudoł (klasa II), Fabian Sasiela, Weronika Stec, Milena Rębisz, Oliwia Sudoł, Emilia Mierzwa i Milena Gil (klasa III).

       Po emocjonującym pokazie mody wszyscy przystąpili do pracy nad zbudowaniem ekologicznego pojazdu. W tym celu wykorzystywali wcześniej gromadzone odpady. Zmyślnie i pomysłowo skonstruowane pojazdy wyeksponowaliśmy na korytarzu szkolnym. Po męczącej, ale satysfakcjonującej pracy każdy mały ekolog, bo tak można o nich powiedzieć, został poczęstowany kolorową, zdrową kanapką.

       Wierzymy, że ten dzień wzbudzi w naszych uczniach potrzebę większej dbałości o nasze środowisko. Na pamiątkę tego dnia każdy uczeń otrzymał dyplom Małego Ekologa.

       Dzień Małego Ekologa przygotowały p. Alina Kobylarz, p. Iwona Bajek – Bałut i p. Beata Lada.

      • Klasowy Mistrz Pięknego Czytania

      • 18 marca 2021 r. przeprowadzono kolejny klasowy konkurs z serii „Klasowy Mistrz …”.   Tym razem był to Klasowy Konkurs  Pięknego Czytania.  W tym celu wykorzystano fragmenty książki  W. Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”.  Uczniowie losowali wcześniej skserowane fragmenty  ww. lektury.  Tego dnia pokazano przygotowaną przez wychowawcę prezentację multimedialną poświęconą autorce i jej twórczości, zachęcając do wypożyczania książek Wandy Chotomskiej z biblioteki szkolnej. Przed rozpoczęciem konkursu przypomniano uczestniczącym, na czym polega piękne czytanie. W atmosferę lektury wprowadziły nas głosy samej autorki książki i jej wnuczki, które uczniowie usłyszeli z audiobooka. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w pięknym czytaniu, którym przysłuchiwał się pan dyrektor. Na koniec pan dyrektor wszystkim pogratulował i zachęcał do codziennego samodzielnego czytania w domu.

       Klasowym Mistrzem Pięknego Czytania została Patrycja Lasek. Ponadto wyróżniono Wiktora Płazę i Karola Klechę.