• Aktualności

      • Przedstawienie „Sowa” w wykonaniu kl. II

      • Ponieważ drugoklasiści odkrywają nową pasję – teatr, z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie kolejnego przedstawienia dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Tym razem 21 marca wystawili inscenizację pt. „Sowa” na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Główna bohaterka czytała po zmroku, dlatego pogorszył jej się wzrok.

       Po przedstawieniu zaproszono uczniów do pogawędki o tym, jak zadbać o swój wzrok i do wspólnej zabawy przy piosence.

      • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASIE IV

      • 21 marca uczniowie klasy IV świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Aby podkreślić charakter tego dnia wszyscy uczniowie ubrali się na kolorowo.

       Dzień ten był pełen atrakcji i rozpoczął się od obejrzenia prezentacji o wiośnie. Następnie uczniowie zapoznali się ze słownictwem w języku angielskim związanym z tematem „Spring”.   Dużo emocji dostarczył klasowy pokaz talentów. Można było podziwiać układy taneczne, popisy wokalne i sportowe. Dodatkowym sposobem na powitanie wiosny był Klasowy Dzień bez Plecaka- z ang. „No backpack day”. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Zabawa polegała na tym, aby wykazać się kreatywnością i przynieść do szkoły  potrzebne książki oraz przybory w  zabawnych i oryginalnych „zamiennikach”.

       Należy wspomnieć o idei tego dnia- ma on na celu zwrócenie uwagi na trudne warunki bytowe oraz problemy z dostępem do edukacji milionów dzieci i młodzieży na świecie.  Został on zainicjowany przez Mongai Fankam- amerykańską aktywistkę i założycielkę fundacji, dzięki której z zebranych datków kupowane są w pełni wyposażone plecaki, a następnie wysyłane do państw Afryki.

       Obchody pierwszego dnia wiosny dostarczyły uczniom wiele pozytywnych emocji i  wrażeń. Był to radosny i kolorowy dzień.

      • Saint Patrick`s Day Festival

      • W dn. 13-17 marca  nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie kulturowym Saint Patrick`s Day Festival, zorganizowanym we współpracy z Didacto Polska. Uczniowie każdego dnia aktywnie zdobywali wiedzę na temat Irlandii i tradycji związanych z Dniem Św. Patryka, dzięki wystawie tematycznej znajdującej się na korytarzu szkolnym.

       Na lekcjach języka angielskiego również zgłębiali wiedzę na temat zbliżającego się święta, poznawali słownictwo, oglądali prezentacje, zaśpiewali hymn Irlandii oraz podjęli wyzwanie liczenia po irlandzku od 1 do 10. Z kolei w trakcie warsztatów artystycznych stworzyli lapbooki o Dniu Św. Patryka, Irlandii i jej symbolach. W ramach projektu uczniowie mieli okazję złożyć życzenia koleżankom i kolegom, zapisując je na czterolistnych koniczynkach.

       Chętni uczniowie klas V-VIII wzięli udział w quizie na temat ciekawostek związanych z Dniem Św. Patryka. Z zadaniami konkursowymi najlepiej poradzili sobie: Aleksandra Lasek, Laura Gjorgievski,  Aleksandra Wyka i Fabian Sasiela.

       17 marca nasza szkoła zamieniła się w Zieloną Wyspę. Finałowy dzień  upłynął  pod znakiem irlandzkiej muzyki i tańca oraz hasła „I love green! ”. W tym dniu w całej szkole dominował kolor zielony, a wspólny Irish Jig Dance zintegrował naszą społeczność szkolną. Najwięcej zielonych elementów garderoby mieli na sobie uczniowie klasy II, IV, I oraz III. Wyróżnienie za najładniejszy strój otrzymała Amelia Sudoł z klasy I.

       St Patrick`s Day Festival w naszej szkole zorganizowały p. Aldona Klecha i p. Maria Skiba.

      • Powitanie wiosny w klasie I

      • 21 marca uczniowie klasy I powitali wiosnę pięknymi strojami. Zawitały do nas bociany, słoneczko i młoda trawka. Dziewczynki wcieliły się w postać Pani Wiosny. Wszyscy uczniowie wraz z rodzicami byli zaangażowani w przygotowanie tych wyjątkowych kreacji.

       Przeprowadzone zajęcia były również tematycznie związane z wiosną, gdyż pierwszoklasiści odgadywali zagadki dotyczące pór roku, utrwalili wiedzę na temat zwiastunów wiosny, a następnie wykonali piękne i zdrowe kanapki.

       Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny zintegrowały uczniów, wytworzyły poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim były świetną zabawą.

      • Lekcje języka włoskiego

      • Grupa uczniów z klas I - III uczestniczy w dodatkowych lekcjach języka włoskiego, w czasie których nie tylko poprzez naukę, ale również przez zabawę, gry i wspólne śpiewanie piosenek poznają tajniki nowego dla nich języka.

       Zajęcia prowadzi p. Barbara Drelich – Scilanga.

      • Dzień Kobiet

      • 8 marca świętowaliśmy w szkole Dzień Kobiet. Nasi uczniowie uczcili ten dzień, składając sobie serdeczne życzenia, wręczając upominki i organizując drobny poczęstunek.

       W klasie I królowały dziewczynki, które przygotowały projekty makijażu i fryzur. Otrzymały również dyplomy „Małej Księżniczki”.

       Klasa IV natomiast obejrzała tematyczną prezentację i rozwiązała quiz „Sławne kobiety”, a na ścianie przygotowała gazetkę o tym samym tytule. Chłopcy obdarowali wychowawczynię i koleżanki z klasy odznakami „Super Dziewczyny”.

       Punktem kulminacyjnym tego dnia była część artystyczna, na którą składały się piosenki, wiersze i skecze, z przymrużeniem oka traktujące temat dnia – kobiety.

       Występ przygotowali p. Krzysztof Ziober i p. Aldona Klecha.

      • Warsztaty dla klasy V

      • 2 marca uczniowie z klasy V wzięli udział w warsztatach tworzenia mydełek glicerynowych, które w miejscowej świetlicy poprowadziła p. Barbara Marut. Każda osoba miała do wyboru bazę gliceryny - transparentną lub białą, a także naturalne suszone dodatki tj.: lawendę, płatki róży, nagietek. Unikalne, wykonane własnoręcznie kosmetyki uczniowie zapakowali i pięknie ozdobili kokardą. Gotowe prezenty mogli wręczyć mamom lub bliskim osobom z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet.

       Uczniowie przekonali się, że robienie mydła glicerynowego jest dziecinnie proste i tego typu warsztaty mogą dostarczyć wiele radości.

      • Teatrzyk w wykonaniu klasy II

      • Uczniowie klasy II przygotowali przedstawienie pt. ,,Czerwony Kapturek”, które zaprezentowali przed swoimi młodszymi koleżankami i kolegami z przedszkola i kl. „0”. Widzów mogło jednak zaskoczyć zakończenie - babcia nie wpuściła wilka i nie została przez niego zjedzona, gdyż wcześniej zadzwoniła do Czerwonego Kapturka z pytaniem, gdzie jest i czy już do niej idzie. Dzieci mogły nauczyć się z tej opowieści, że nie wolno wpuszczać do swojego domu nikogo nieznajomego. Ostatecznie leśniczy rozkazał wilkowi sprzątać las i nigdy nie atakować ludzi.

       Przygotowanie przedstawienia dostarczyło uczniom klasy II wiele radości i miłych wrażeń. Ich pozytywna energia udzieliła się wszystkim przedszkolakom, którzy z zapartym tchem śledzili przedstawienie. 

      • Przegląd Teatrów Szkolnych w Cholewianej Górze

      • 17 lutego nasza szkolna grupa teatralna uczestniczyła w Gminnym Przeglądzie Teatrów Szkolnych im. Jerzego Wasyliszyna, który tradycyjnie odbył się w Cholewianej Górze. Przed szerszą publicznością uczennice zaprezentowały przedstawienie „Chodź na słówko”, które spotkało się z pozytywnym odbiorem i rozbawiło widzów niemal do łez. Jury wyróżniło grę aktorską Aleksandry Lasek.

       W ramach nagrody część uczniów uczestniczyła w wyjeździe do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl pt. „Kolacja dla głupca”.  

        

       Szkolne Koło Teatralne prowadzi p. Aldona Klecha.

      • Walentynkowe zawody sportowe

      • 14 lutego z okazji Walentynek zorganizowano w naszej szkole zawody sportowe w futsalu. Wystartowały drużyny mieszane, a najlepsza okazała się drużyna I w składzie: Nikolas Fila, Sylwia Żak, Diana Sudoł, Mateusz Niedziałek. Ponadto Nikolas Fila został najlepszym strzelcem zawodów.

       Turniej zorganizowały p. Iwona Chudzik i p. Katarzyna Stanowska.

      • Walentynki w klasie IV

      • Z okazji Walentynek – święta miłości i przyjaźni uczniowie klasy IV obchodzili Walentynki Klasowe, które miały ma celu podniesienie poziomu pozytywnych relacji interpersonalnych w klasie.

       Obowiązkowym punktem była pogadanka na temat walentynkowych tradycji i zwyczajów. Uczniowie obejrzeli prezentację, która przybliżyła im historię Walentynek oraz postać św. Walentego. Kolejną aktywnością było wspólne tworzenie chmury wyrazowej zawierającej słowa związane z Walentynkami.

       Następnie uczniowie uczestniczyli w rozmowach mających na celu uświadomienie roli przyjaźni oraz kształtowanie umiejętności nazywania cech prawdziwego przyjaciela, jak również sposobów okazywania uczuć. 

       Dużo emocji dostarczyło im również losowanie serduszek z wyzwaniami, które dotyczyły miłości do innych i siebie. Wszystkie serduszka posłużyły do wykonania wspólnego plakatu pt. „Walentynkowe wyzwania”.

       Walentynki były również inspiracją do przeprowadzenia zajęć tematycznych z języka angielskiego, podczas których uczniowie poznali nowe słownictwo w formie gier i zabaw językowych.  Na zakończenie wszyscy zatańczyli „Valentine`s Day Exercise Dance” oraz  wykonali pamiątkowe zdjęcia.

       W tym dniu panował w klasie wspaniały nastrój przepełniony radością, przyjaźnią i sympatią. Do tej miłej atmosfery przyczynił się także wystrój sali. Walentynkowe dekoracje   zachęcały do tego, aby w tym dniu wyrazić swoje uczucia i powiedzieć coś miłego osobom, które lubimy, kochamy i szanujemy. 

       Zadbajmy jednak o to, aby święto walentynkowe nie trwało tylko jeden dzień, ale cały rok. Pamiętajmy o tym, że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

      • Tłusty czwartek

      • Tłusty czwartek to jeden z najsłodszych dni w roku. Mówi się, że każdy, kto w tłusty czwartek zje chociaż jednego pączka, może liczyć na dostatek i powodzenie. Jeżeli tak, to nasi uczniowie klasy I nie powinni narzekać na brak szczęścia, ponieważ w tym dniu zgodnie z tradycją zajadali pyszne pączki i oponki przygotowane przez rodziców. Karnawałowe zabawy i piękne przebrania uprzyjemniły dzieciom czwartkowy dzień. Wszyscy dobrze się bawili.

       Natomiast uczniowie klasy III uczestniczyli w smażeniu faworków w miejscowej świetlicy. Podczas warsztatów kulinarnych, przygotowanych przez p. Barbarę Marut, poznali tajniki ciasta i własnoręcznie wykroili mnóstwo faworków, które później zjedli ze smakiem.

       Dzień z pączkami obchodzili także uczniowie klasy VIII podczas spotkania z wychowawcą.

      • Dzień Pozytywnych Emocji

      • 14 lutego w naszej szkole odbył się Dzień Pozytywnych Emocji połączony z obchodami Walentynek – święta zakochanych. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg akcji, które pozwalały nam rozmawiać o wyrażaniu emocji, zarówno tych pozytywnych, ale też negatywnych.

       Już od rana odbywały się warsztaty pozytywnego myślenia prowadzone przez szkolnego psychologa i pedagogów. Uczniowie uczyli się nazywać emocje, kategoryzować je oraz rozmawiać o nich. Podczas zajęć wykorzystano różnorodne pomoce i karty pracy. Uczestnicy pracowali też w grupach nad przygotowaniem tematycznych plakatów.

       Dodatkowo przygotowano kącik czytelniczy pn. „Książki pełne emocji”. Każdy uczeń w tym dniu wypożyczył jakąś książkę, w której tematem wiodącym są emocje. Część z tych pozycji przywieziono na tę okazję z Publicznej Biblioteki w Nowym Narcie. 

       Ważnym punktem dzisiejszego dnia był koncert walentynkowy. Uczniowie reprezentujący niemal każdą klasę zaśpiewali różne piosenki o miłości, uczuciach, odwadze, przyjaźni i radości. Były też utwory, które poruszały poważniejsze tematy, np. przemijanie, walka o marzenia itp.

       W tym dniu mieliśmy również okazję zobaczyć spektakl przygotowany przez Szkolne Koło Teatralne pn. „Chodź na słówko”. Obejrzeliśmy ciekawą sztukę o „Toperzu” i „Kuli”, którzy przeżywali różne perypetie, poszukując swojej tożsamości.

       Na zakończenie tego emocjonującego dnia wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zostali obdarowani kartkami walentynkowymi. Miłą pamiątką będą na pewno zdjęcia, które zrobiliśmy w walentynkowej fotobudce.

       Był to czas pełen radości, kolorów i pozytywnych wrażeń. Przygotowywaliśmy się do niego już od kilku dni, rozwieszając dekoracje, wczytując się w motywujące sentencje o życiu i uczuciach, które wypełniły niemal każdy kąt naszej szkoły.

       Dzień Pozytywnych Emocji przygotowały p. Beata Lada i p. Aldona Klecha.    

      • INFORMACJA O NABORZE

      •  

       Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Narcie ogłasza nabór dzieci do oddziałów przedszkolnych i do klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024.
       Wstępnym warunkiem zakwalifikowania się na listę kandydatów jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego wraz z kompletem wymaganych dokumentów.

       O wynikach rekrutacji rodzice zostaną poinformowani telefonicznie lub osobiście do dnia 30 marca 2023 r.

       Dokumenty rekrutacyjne można otrzymać w sekretariacie Publicznej Szkoły Podstawowej w Starym Narcie  lub pobrać ze strony internetowej: www.zsnart.eu

       Terminy:

       -od 1 do 10 lutego 2023 r. -składanie przez rodziców/prawnych opiekunów deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym;

       -od 13 do 28 lutego 2023 r. -zgłaszanie dzieci do klasy pierwszej;

       -od 20 lutego 2023 r. do 3 marca 2023 r. -składanie wniosków o przyjęcie dzieci do oddziałów przedszkolnych.

       Dokumenty rekrutacyjne prosimy składać w sekretariacie szkoły
       lub u nauczycieli wychowania przedszkolnego.

       Uwaga

       Dzieci uczęszczające do oddziałów przedszkolnych w bieżącym roku szkolnym tj. 2022/2023 kwalifikują się obligatoryjnie na rok następny,
       jednak ich rodzice są zobowiązani do wypełnienia deklaracji
       o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w oddziale przedszkolnym
       i na ogólnych zasadach biorą udział w rekrutacji na rok 2023/2024.

        

       PLIKI DO POBRANIA

      • Luty z robotyką

      • #LaboratoriaPrzyszłości i #Laboratoria

       PrzyszlosciUczniowie klasy VIII rozpoczęli w lutym serię zajęć z robotyki mającą na celu poszerzanie swoich zainteresowań nowoczesnymi technologiami. Dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości mogli składać i programować roboty zakupione ze środków z tego programu. Zajęcia wypełnia nauka poprzez zabawę, dlatego cieszą się dużą popularnością, a prowadzi je p. Krzysztof Ziober.

      • Zabawa karnawałowa

      • W sobotę 14 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Młodszym uczniom czas zorganizowali animatorzy, którzy przygotowali dla nich ciekawe konkurencje i tańce. Wieczorem parkiet należał do starszych uczniów, którzy bawili się przy muzyce.

       Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku.

       Zabawę zorganizowała p. Edyta Pikor i p. Grażyna Pikor.

      • Dzień Babci i Dziadka

      • 12 stycznia odbyło się w naszej szkole uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. W tym roku zaproszono również Seniorów na co dzień uczęszczających do Dziennego Domu Pomocy, który znajduje się w Nowym Narcie.

       Dzieci zaprezentowały jasełka, wiersze oraz piosenki. Nie zabrakło też gorących życzeń i drobnych upominków z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Po części oficjalnej dla zaproszonych gości przygotowano słodki poczęstunek.

       Uroczystość zorganizowała p. Grażyna Pikor. Występ jasełkowy przygotowały p. Barbara Drelich – Scilanga i p. Iwona Chudzik.

      • Występ grupy teatralnej

      • 10 stycznia uczniowie z młodszej grupy teatralnej przedstawili dwie interpretacje wierszy Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” i „Ptasie radio”. Utwory te przygotowali podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez p. Grzegorza Wołoszyna w ramach realizowanego na terenie szkoły projektu „Aktywny uczeń szkoły podstawowej w Starym Narcie”.