• Aktualności

      • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

      • 19 kwietnia – Dzień Pamięci o Holokauście 
       i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości

              19 kwietnia w czasie lekcji języka polskiego i historii w klasach IV – VIII upamiętniliśmy Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości. 

             Uczniowie obejrzeli materiały filmowe i prezentacje poświęcone tematyce Holocaustu. Omówili przyczyny wybuchu powstania w getcie warszawskim, a także poznali nazwiska osób, które związane były z ratowaniem Żydów w czasie wojny. Między innymi przybliżyliśmy uczniom historię rodziny Ulmów z Markowej oraz postać Janusza Korczaka. Klasa VIII rozmawiała o Władysławie Szpilmanie, odnosząc się do fragmentów tekstu pt. „Pianista”. Wszyscy uczestnicy lekcji obejrzeli też zdjęcia z Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów oraz Muzeum w Treblince. 

              W tym dniu, rozmawiając o symbolice żółtego żonkila, podkreśliliśmy, jak ważna jest pamięć o historii i wybitnych postaciach, które oddały swoje życie, aby ratować innych. Sami uczniowie wykonali żółte żonkile z papieru i bibuły, aby włączyć się w tę akcję. 

               Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości przygotowały p. Małgorzata Wyka i p. Bogumiła Lesiczka. 

        

       Zapraszamy do odwiedzenia stron i obejrzenia dostępnych materiałów na ten temat:

       https://muzeumulmow.pl/pl/

       https://www.youtube.com/watch?v=AJ8W_AMbCzs

       https://www.youtube.com/watch?v=cuLJFYoY9l8

       https://muzeumtreblinka.eu

      • „Bookersi” - poszerzamy grono czytelników

      •             19 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie on-line Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookresi”, które tym razem sięgnęło po utwór Doroty Terakowskiej pt. „Władca Lewawu”.    

        Po raz kolejny wzięliśmy na warsztat powieść typu fantasy, gdyż jest to gatunek atrakcyjny dla naszych młodych czytelników. Omówiliśmy losy głównego bohatera Bartka, który musiał wejść do tajemniczego świata, aby odnaleźć rodziców i odkryć własną tożsamość. Dobro zwyciężyło w walce z Nienazwanym, co tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że nigdy nie można się poddawać w dążeniu do realizacji wyznaczonych celów.

                   Dziękujemy wszystkim obecnym podczas spotkania. Cieszy nas, że do koła dołączyły dwie uczennice z klasy IV – Aleksandra Lasek i Natalia Rębisz, które podzieliły się z nami swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki. Kolejne zadanie przed „Bookersami” – CZYTAMY KOMIKSY!! Spotkanie planujemy już pod koniec maja!

      • „Bambusowa Księżniczka” w iTeatrze

      • 30 marca 2021 r. po raz kolejny mieliśmy okazję dołączyć do programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tym razem klasa II obejrzała przedstawienie pt. „Bambusowa Księżniczka”, które wystawił rzeszowski teatr „Maska”. I chociaż każdy z nas oglądał sztukę przy komputerze w swoim domu, połączyła nas i poruszyła opowieść o księżniczce, która niosła szczęście innym ludziom. Jednocześnie mieliśmy okazję poznawać kulturę Dalekiego Wschodu.

                Dzięki włączeniu się w akcję „iTeatr – Internetowy Teatr TVP dla Szkół” nasi uczniowie mają okazję oglądać przedstawienia z całej Polski i obcować z kulturą wysoką w nietypowy sposób - poprzez łącze internetowe. 

      • KONKURS NA KARTKĘ WIELKANOCNĄ

      • Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny na najpiękniejszą kartkę wielkanocną został rozstrzygnięty. Otrzymaliśmy od Was niemal 50 pięknych i oryginalnych kartek świątecznych. Po długich naradach jury konkursowe (w składzie: p. Patrycja Olejarz, p. Mariola Sudoł i p. Maria Skiba) postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:

       Kl.0 i przedszkole

       I miejsce- Milena Węglarz, Gabriela Skiba

       II miejsce- Amelia Sudoł, Gabriela Siudak

       III miejsce- Amelia Sałek, Emilia Płaza

       Wyróżnienie- Alan Płaza

       Kl. I-III

       I miejsce- Klaudia Stanowska, Wiktoria Marut

       II miejsce- Wiktor Płaza, Bartłomiej Sołtys

       III miejsce- Marcin Bałut, Milena Gil

       Wyróżnienie: Karol Klecha, Wiktor Chudzik, Julia Pikor, Oliwia Sudoł                

       Kl. IV- VIII

       I miejsce- Magdalena Siudak

       II miejsce- Dawid Bałut

       III miejsce- Jakub Chudzik

       Wyróżnienie: Weronika Kołodziej

        

       Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i twórczą pracę. Upominki oraz dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom po powrocie do szkoły.

       Wszystkie nagrodzone i wyróżnione kartki zostały przekazane wraz z życzeniami od całej społeczności szkolnej do Dziennego Domu Pomocy oraz innych instytucji znajdujących się na terenie Gminy Jeżowe.

      • Dzień Małego Ekologa (warsztaty literacko – ekologiczne)

      • 19 marca 2021 r. odbył się w naszej szkole Dzień Małego Ekologa. Swoim zasięgiem objął klasy I – III. Do tych warsztatów uczniowie przygotowywali się wiele dni wcześniej. W poszczególnych klasach były przeprowadzone lekcje z ekologii. 

       Nasze przedsięwzięcie rozpoczęliśmy od obejrzenia w klasie II prezentacji multimedialnej, następnie udaliśmy się na salę gimnastyczną, gdzie wesołym śpiewem zakomunikowaliśmy, że „choć mamy mało lat kochamy tak bardzo świat i jeśli ma pięknie być, to musimy o to dbać, to musimy dobrzy być”.

       Następnie wychowawcy klas oraz pani Barbara Marut - bibliotekarka z zaprzyjaźnionej Publicznej Biblioteki w Nowym Narcie, a także chętni uczniowie odczytali jeden z rozdziałów książki „Gang Fajniaków – Kochajcie zieleń”. Po przeczytaniu fragmentu książki miała miejsce dyskusja na jego temat.  Przypomnieliśmy poszczególne punkty Kodeksu Ekologa opracowanego przez drugoklasistów wraz z ich wychowawcą. Po czym przystąpiono do pokazu wiosennej mody. Ciekawe i kreatywne stroje były nagradzane dużymi brawami,  a także rzeczowymi nagrodami. Wyróżniono następujące osoby: Anna Szczęch, Klaudia Stanowska i Karol Klecha (klasa I), Marcin Bałut, Kacper Krawiec, Piotr Dziadura, Ewelina Sudoł, Anna Sudoł (klasa II), Fabian Sasiela, Weronika Stec, Milena Rębisz, Oliwia Sudoł, Emilia Mierzwa i Milena Gil (klasa III).

       Po emocjonującym pokazie mody wszyscy przystąpili do pracy nad zbudowaniem ekologicznego pojazdu. W tym celu wykorzystywali wcześniej gromadzone odpady. Zmyślnie i pomysłowo skonstruowane pojazdy wyeksponowaliśmy na korytarzu szkolnym. Po męczącej, ale satysfakcjonującej pracy każdy mały ekolog, bo tak można o nich powiedzieć, został poczęstowany kolorową, zdrową kanapką.

       Wierzymy, że ten dzień wzbudzi w naszych uczniach potrzebę większej dbałości o nasze środowisko. Na pamiątkę tego dnia każdy uczeń otrzymał dyplom Małego Ekologa.

       Dzień Małego Ekologa przygotowały p. Alina Kobylarz, p. Iwona Bajek – Bałut i p. Beata Lada.

      • Klasowy Mistrz Pięknego Czytania

      • 18 marca 2021 r. przeprowadzono kolejny klasowy konkurs z serii „Klasowy Mistrz …”.   Tym razem był to Klasowy Konkurs  Pięknego Czytania.  W tym celu wykorzystano fragmenty książki  W. Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”.  Uczniowie losowali wcześniej skserowane fragmenty  ww. lektury.  Tego dnia pokazano przygotowaną przez wychowawcę prezentację multimedialną poświęconą autorce i jej twórczości, zachęcając do wypożyczania książek Wandy Chotomskiej z biblioteki szkolnej. Przed rozpoczęciem konkursu przypomniano uczestniczącym, na czym polega piękne czytanie. W atmosferę lektury wprowadziły nas głosy samej autorki książki i jej wnuczki, które uczniowie usłyszeli z audiobooka. Następnie pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności w pięknym czytaniu, którym przysłuchiwał się pan dyrektor. Na koniec pan dyrektor wszystkim pogratulował i zachęcał do codziennego samodzielnego czytania w domu.

       Klasowym Mistrzem Pięknego Czytania została Patrycja Lasek. Ponadto wyróżniono Wiktora Płazę i Karola Klechę.

      • Najpiękniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet - rozstrzygnięcie konkursu

      • Informujemy, że najpiękniejsze, oryginalne i prosto z serca życzenia z okazji Dnia Kobiet przygotował Mateusz Niedziałek, który zajął I miejsce w ogłoszonym konkursie pn. „Co w sercu, to na ustach”. II miejsce zdobył Dawid Bałut, zaś III miejsce Daniel Węglarz i Szymon Piróg. Serdecznie gratulujemy!! W imieniu wszystkich Kobiet dziękujemy za pamięć i włączenie się w konkursową rywalizację!!    

      • Drodzy Rodzice,

      •  

       zgodnie z decyzją Premiera, od 22 marca 2021 r. do 11 kwietnia 2021 r. klasy I-III przechodzą na nauczanie zdalne.

       Klasom IV-VIII zostaje przedłużone nauczanie zdalne 9 kwietnia 2021 r

       Nauka będzie się odbywała według planu lekcji poprzez e-dziennik oraz on-line ( w klasach I-III zajęcia
       on-line 3-4 razy dziennie po 30 min. na platformie Google Classroom). Szczegółowy plan zajęć on-line oraz zadań do samodzielnego rozwiązania będzie zamieszczany systematycznie w dzienniku elektronicznym
       w panelu „Zadania domowe”.

       Oddział przedszkolny i klasa „0” będą funkcjonowały bez zmian. Konsultacje dla uczniów klasy VIII będą organizowane na terenie szkoły zgodnie z dotychczasowym planem.

       Autobus szkolny będzie kursował jak dotychczas.

       Z poważaniem,

       Zygmunt Kowalski

        

      • „Być kobietą…” 8 marca – Dzień Kobiet

      • Drogie Panie, Dziewczyny, Koleżanki!
       Z okazji Dnia Kobiet przyjmijcie serdeczne życzenia od męskiej części naszej społeczności – Pana Dyrektora, Nauczycieli i wszystkich Chłopaków! Żeby to święto było wyjątkowe, a płynące z głębi serca życzenia wywołały uśmiech na Waszych twarzach! ☺  

      • 1 Marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


      • 1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej uczcili Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych.’’ Na lekcję wychowawczą uczniowie kl. V przygotowali informacje o wybitnych Polakach, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz walczyli z funkcjonariuszami służb SB. Sprzeciwiali się wprowadzeniu komunizmu w Polsce i bronili demokracji. Odrzucili propozycję współpracy, za co byli karani śmiercią. We wszystkich klasach przeprowadzono lekcje na ten temat. Klasa VIII poznała szczegółowo losy tych ludzi. Następnie trzy osoby z  samodzielnie przygotowały projekt ( zamieszczony w wersji skróconej poniżej). W ramach projektu klasa IV rozwiązywała quiz ,,Żołnierze niezłomni, ’’ a klasa VIII quiz ,,Opór społeczny wobec komunizmu.’’ Pozostałe klasy również  zostaną włączone do tego projektu w kolejnych dniach.


       wykleci.pdf​​​​​​​

      • Zima w obiektywie naszych uczniów

      • Chociaż wydaje się, że zima powoli odchodzi w zapomnienie, my zatrzymaliśmy jej piękno na fotografiach. 29. uczniów z klas IV – VIII wzięło udział w konkursie fotograficznym pn. „Zimowe inspiracje”. Dostaliśmy mnóstwo pięknych zdjęć, dlatego obrady jury (w składzie p. Iwona Chudzik, p. Maria Skiba i p. Małgorzata Wyka) były długie i burzliwe. Podczas oceniania nie ujawnialiśmy autorów zdjęć, jednak były wśród nich takie fotografie, obok których nie można było przejść obojętnie. Właśnie one zachwyciły nas najbardziej, zatem I miejsce zdobyła Anna Stanowska (kl. VIII), II miejsce Dawid Chludziński (kl. VIII), III miejsce Aleksandra Lasek (kl. IV) i Hubert Gil (kl. IV). Przyznano również wyróżnienia za prace ocenianie jako całokształt (każdy uczestnik mógł przesłać maksymalnie 3 fotografie). Wyróżnienia otrzymali: Natalia Rębisz (kl. IV), Diana Sudoł (kl. VI), Aleksandra Wyka (kl. VI), Urszula Świątek (kl. VII), Edyta Dudzik (kl. VIII).

       Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Przygotowane dyplomy i nagrody przekażemy po powrocie do szkoły. Ponadto dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zachęcamy do sprawdzania swoich sił w kolejnych konkursach organizowanych przez naszych nauczycieli. 

       Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac!

      • „Daszeńka” w iTeatrze

      • 26 lutego 2021 r. uczniowie I i II klasy obejrzeli w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół przedstawienie pt. „Daszeńka”, które wystawił Teatr Powszechny z Radomia.

                Nasi widzowie z zainteresowaniem śledzili losy tytułowego pieska, a po obejrzeniu całości mogli się podzielić swoimi wrażeniami. Spektakl ten stał się także okazją do porozmawiania o swoich czworonogach, ponadto kształtował wrażliwość u dzieci i ich poczucie odpowiedzialności za posiadane zwierzątko. Uczniowie klasy II przygotowali również projekty o swoich czworonożnych pupilach.  

      • Klasowy Mistrz Pięknego Pisania - konkurs w klasie I

      • Pierwszoklasiści postanowili zaprezentować swoje talenty przynajmniej na forum klasy, dlatego wraz z wychowawcą – p. Aliną Kobylarz, wymyślili serię konkursów pod hasłem "Klasowy Mistrz ..."      

                Pierwszy konkurs z ww. serii odbył się 21 lutego 2021 roku. Był to "Klasowy Konkurs Pięknego Pisania". Uczniowie, po zapoznaniu się z zasadami, przystąpili do pisania fragmentu wiersza. Zwycięzcą została Anna Szczęch, która otrzymała dyplom i drobne rzeczowe nagrody. Gratulujemy! Życzymy sukcesów w następnych konkursach!

                Już wkrótce kolejna edycja klasowych zmagań, podczas której pierwszaki powalczą o tytuł „Klasowego Mistrza Pięknego Czytania”.

      • Kupujemy, sprzedajemy – uczymy się poprzez zabawę

      • Nauka poprzez zabawę i ćwiczenia praktyczne to świetna forma przyswajania wiedzy. Przekonali się o tym uczniowie klasy I, którzy w swojej klasie zorganizowali sklep, a sami wchodzili w role sprzedawców i kupujących. Była zatem okazja poćwiczyć formy grzecznościowe, dodawanie różnych wartości i liczenie pieniędzy, a także do przypomnienia sobie zasad reżimu sanitarnego obowiązujących w miejscach publicznych.

                Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem wypełniali swoje zadania, w końcu każdy handlowiec i klient chciał jak najlepiej wypaść w swojej roli