• Aktualności

      • Język polski – lubię to! czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      • Ponieważ 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dzień później – w poniedziałek 22 lutego, w klasach V – VIII odbyły się nietypowe lekcje języka polskiego.

                Nasze rozważania rozpoczęliśmy od obejrzenia filmików pn. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, w których znaleźliśmy odpowiedź na pytania, kiedy powstał język polski i jakich mamy przodków językowych. Swoją wiedzę uzupełniliśmy wiadomościami zawartymi na prezentacji multimedialnej, zawierającej również wiele ciekawostek o naszym języku ojczystym.

                Kolejnym punktem lekcji były „łamańce” językowe, z którymi poradziliśmy sobie całkiem nieźle, chociaż zdarzały się nam różne zabawne „pomyłki”. Lekcję zakończyliśmy konkursem klasowym w aplikacji kahoot! pn. „Jak dobrze znam mój język ojczysty?”. Wnioski… potwierdziliśmy tezę, że język polski jest naprawdę trudny i wiele musimy się o nim nauczyć.

                W czasie podsumowania przeprowadziliśmy pogadankę na temat naszego języka ojczystego, przyznając mu ogromną wartość w budowaniu tożsamości kulturowej i narodowej. I chociaż lekcja odbyła się w trybie zdalnym, poczuliśmy, że język polski nas integruje i rozważania o nim pobudzają do działania.

                Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przygotowała p. Małgorzata Wyka.    

      • Konkurs na budowlę lub postać śnieżną

      • W dniach od 8 do 15 lutego 2021 roku odbył się zorganizowany w ramach lekcji wychowania fizycznego konkurs pt.: "Najbardziej pomysłowa budowla lub postać śnieżna". Do udziału w zabawie zaproszono uczniów klas IV -VIII.

                Zadanie konkursowe polegało na utworzeniu najbardziej pomysłowej budowli lub postaci śnieżnej. Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej oraz do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności.

                W konkursie wzięło udział 33 uczniów. Wykonane budowle zostały sfotografowane, a następnie przeprowadzono głosowanie w formie anonimowych ankiet, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Wszystkie konstrukcje śnieżne wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na pochwałę za duże zaangażowanie. Konkurs przygotowała p. Katarzyna Stanowska.

       Zdobywcami miejsc na podium są.:

       budowle.pdf

      • Zabawa karnawałowa w klasie II

      • We wtorek 16 lutego 2021 r. uczniowie klasy drugiej bawili się podczas balu karnawałowego. Był to dzień, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Od samego rana klasa zamieniła się w salę balową, a uczniowie wystąpili w ciekawych, kolorowych kostiumach. Były księżniczki, królowe, koty, motyle, żołnierze. Pojawiły się również postacie z ulubionych filmów np. Myszka Miki. Przebierańcy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkich do tańca. Były pociągi, kółeczka, taniec w parach i różne konkursy. Zabawie towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Wybrano również królową i króla balu – w tej roli Weronika Chudzik i Marcin Bałut.

                Bal karnawałowy przygotowała p. Beata Lada.

      • WALENTYNKI

      • Dla każdego Gościa szkolnej strony,

       dla pana Dyrektora, wszystkich Nauczycieli

       i Uczniów – z okazji święta miłości ogromną

       walentynkę przesyła klasa II.

        

      • Zimowe zabawy na śniegu

      • Uczniowie klasy I i II, korzystając z uroków zimy, oddali się zimowemu szaleństwu. Dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu są świetną, ale również zdrową rozrywką. Pogoda była nieco mroźna, a zabawa wspaniała! Z czerwonymi noskami i uśmiechem na twarzy uczniowie wrócili do szkoły.

      • KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

      • W okresie przedświątecznym w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w ramach akcji MEN „ Razem na Święta”. Celem tej inicjatywy było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali 50 kartek, a większość z nich została przekazana do Dziennego Domu Pomocyw Gminie Jeżowe. Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych są:

       Kl.0

        

       I miejsce- Gabriela Siudak

       II miejsce- Marta Dziadura

       III miejsce- Amelia Sałek, Anna Chudzik

        

       Kl. I-III

        

       I miejsce- Klaudia Stanowska, kl. I

                      Karol Klecha, kl. I

       II miejsce- Marcin Bałut, kl. II

                        Anna Szczęch, kl. I

       III miejsce- Emilia Mierzwa, kl. III

                        Łukasz Bednarz, kl. III

        

       Kl. IV- VIII

        

       I miejsce- Dawid Bałut, kl. VI

       II miejsce- Aleksandra Lasek, kl. IV

       III miejsce- Jakub Chudzik- kl. IV

        

       Wyróżnienia:

        

       Weronika Chudzik- kl. II

       Wiktor Chudzik- kl. II

       Magdalena Siudak- kl. V

       Weronika Kołodziej- kl. VIII

        

       Upominki oraz dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom po powrocie do szkoły.

       Konkurs zorganizowała: p. Maria Skiba.

      • Mikołajkowy bieg z przeszkodami

      • W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas IV – VI przygotowali „Mikołajkowy bieg z przeszkodami”. Była to świetna okazja do wyjścia z domu i spędzenia czasu w sposób aktywny, rozwijając swoją kreatywność w wyszukiwaniu różnych przeszkód. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem podjęli wyzwanie, a efekt ich pracy można obejrzeć na zamieszczonym poniżej filmiku.

                Uczniów przygotował p. Katarzyna Stanowska.

      • W świątecznym klimacie – klasowy konkurs recytatorski

      • Wszyscy uczniowie z klasy II wzięli udział w klasowym konkursie recytatorskim pn. „Jest taki dzień..”. Wraz ze swoimi rodzicami przygotowali wspaniałe recytacje wierszy, by uczcić czas radosnego oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

                I miejsce przyznano Weronice Chudzik. Nagrodzono również występy Eweliny Sudoł, Bartłomieja Sołtysa, Zuzanny Klecha, Anny Sudoł i Marcina Bałuta. Gratulujemy! Upominki i dyplomy zostaną przekazane zwycięzcom po powrocie do szkoły.

                Zapraszamy do wysłuchania wszystkich recytacji, które wprowadzą nas w nastrój świętowania. Jednocześnie drugoklasiści z wychowawczynią – p. Beatą Lada, pragną w ten sposób przekazać swoje życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, wyrażając nadzieję, że już po feriach wrócą do szkoły, do swoich koleżanek i kolegów oraz do „normalności”, za którą wszyscy tak bardzo tęsknią.

      • Wizyta św. Mikołaja

      • 4 grudnia do naszej szkoły przybył św. Mikołaj, który odwiedził w tym roku dzieci z kl. 0 i przedszkola. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały na przybycie niezwykłego gościa. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki, a piękne dekoracje i muzyka wprowadziły wszystkich w mikołajkowy nastrój.

       Św. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. W podziękowaniu przedszkolaki zaprezentowały natomiast swoje umiejętności wokalnei recytatorskie. Długo oczekiwana wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

      • Rozwijamy swoje zainteresowania literackie

      • Chociaż w czasie pandemii siedzimy w domu, nie porzucamy swoich zainteresowań literackich. 3 grudnia 2020 r. on-line odbyło się spotkanie koła czytelniczego klasy VI. Tym razem nasi członkowie wzięli na warsztat „Czerwonego Kapturka”, ale …. w języku angielskim. Pomyśleliśmy, że nasza nazwa – „Bookersi”, zobowiązuje, dlatego poszerzyliśmy repertuar czytelniczy o krótkie teksty w języku angielskim. Dzięki temu wzbogacamy nasze słownictwo oraz rozwijamy umiejętności językowe.

                Natomiast grupa uczniów z klasy V przygotowała recytację wiersza Juliana Tuwima pt. „Dwa wiatry”. Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików.

      • Mój przyjaciel – pluszowy miś

      • 25 listopada przypada DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji dzieci z klasy drugiej zasiadły przed komputerami ze swoimi pluszakami. Ułożyły i zapisały w zeszycie opisy misiów. Jednak naszym głównym bohaterem tego roku nie był ten pluszowy i „przytulaśny” miś, tylko prawdziwy niedźwiedź. Uczniowie obejrzeli prezentację o historii powstania święta, poznali też wszystkie gatunki niedźwiedzi żyjących na Ziemi, jego budowę ciała i sposób odżywiania. Przy dźwiękach piosenek o misiach dzieci wykonały z papieru, według podanej instrukcji, swojego Miśka. Natomiast w ramach lekcji wychowania fizycznego poćwiczyły, używając oczywiście pluszowych maskotek.

                Zajęcia zakończono cytatem z Kubusia Puchatka pasującym do dzisiejszej pandemicznej rzeczywistości: ,,A ty jak się masz? – spytał Puchatek. – Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał’’. Mamy nadzieję, że szybko wrócimy do szkoły i każde kolejne urodziny Puchatka spędzimy już razem.

      • „Moja mała Ojczyzna” w obiektywie drugoklasistów

      • W związku z listopadowym świętem narodowym uczniowie klasy drugiej wzięli udział w klasowym projekcie fotograficznym pt. „Moja mała Ojczyzna”, w ramach którego wykonali piękne zdjęcia swojej najbliższej okolicy.

                Celem projektu było przedstawienie charakterystycznych miejsc w naszym najbliższym otoczeniu, rozwijanie poczucia przynależności do ,,małej ojczyzny” oraz budzenie zainteresowań lokalną kulturą. Bardzo byśmy chcieli, aby udział w projekcie uwrażliwił dzieci na walory naszej okolicy, niestety tak często pomijane w myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

                Uczniów przygotowała p. Beata Lada.

      • 11 Listopada - uczciliśmy Święto Niepodległości

      •    W związku z obchodzonym w listopadzie Świętem Niepodległości zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły dwa konkursy plastyczne.

                Pierwszy z nich nosił tytuł „Orzeł Biały – nasza duma” i był skierowany do uczniów przedszkola i klas I – III. Był to projekt rodzinny, przy którym pracowały nie tylko dzieci, ale wyjątkowo pomagali rodzice i rodzeństwo.

                Nagrodę główną otrzymała Anna Sudoł (kl. II). Ponadto miejsca nagrodzone przyznano Gabrieli Siudak (kl. 0), Karolowi Klecha (kl. I), Klaudii Fili (kl. III) oraz Marcinowi Bałutowi (kl. II). Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Płaza (kl. I), Emilia Płaza (kl. 0), Ewelina Sudoł (kl. II), Wiktoria Marut (kl. II), Rafał Płaza (kl. 0), Weronika Chudzik (kl. II), Oliwia Sudoł (kl. II), Julia Pikor (kl. II), Wiktor Chudzik (kl. II), Bartłomiej Sołtys (kl. II).

                Drugi konkurs, skierowany do uczniów klas V – VIII, nosił tytuł „Lapbook dla Polski”. Powstało dziesięć pomysłowych prac. Wyróżnienia otrzymali: Dawid Bałut (kl. VI), Gabriela Sołtys (kl. VI), Amelia Fila (kl. VI), Aleksandra Wyka (kl. VI), Magdalena Siudak (kl. V) oraz Oliwia Rębisz (kl. VII).

                Nagrody książkowe i dyplomy zostaną rozdane po powrocie do szkoły.

                Konkurs przygotowały p. Beata Lada i p. Małgorzata Wyka.

      • Inauguracja pracy Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookersi”

      • 19 października 2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookersi”. Tym razem wzięliśmy na warsztat utwory Andrzeja Maleszki z serii „Magiczne Drzewo”. Nie ograniczaliśmy się do jednego tytułu, więc opowieści o przeczytanych książkach były barwne, często zaskakujące i zabawne. Mamy w swoim gronie czytelników, którzy zmierzyli się już niemal z całą serią (12 powieści!!), dlatego w trakcie dyskusji mogliśmy wymieniać się spostrzeżeniami na temat przeczytanych tekstów.

                Plany na nowy rok szkolny mamy ambitne, ale niech zostaną póki co słodką tajemnicą. J

                Koło czytelnicze prowadzi p. Małgorzata Wyka.

        

       •  
      • Spotkanie poetyckie

      •  18 września 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem Poetą, autorem książek dla dzieci i dorosłych (picturebooków), które – jak sama nazwa wskazuje, opatrzone są ręcznymi rysunkami. Te edukacyjne bajki bardzo spodobały się naszym młodszym czytelnikom, gdyż Pan Poeta nie tylko ciekawie opowiadał o swoich książkach, ale wykazał się również dużym poczuciem humoru i otwartością.

                Spotkanie przygotowano we współpracy Biblioteki Publicznej w Nowym Narcie (Barbara Marut) i naszej szkolnej biblioteki (Alina Kobylarz).    

      • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      • Ze względu na epidemię koronawirusa Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Starym Narcie w dniu 1 września 2020 r. organizuje rozpoczęcie nowego roku szkolnego w inny niż dotychczas sposób. Prosimy o punktualne przybycie do szkoły poszczególnych grup uczniów w następujących godzinach:

       8:00 – 9:15     kl. VII i VIII

       8:30 - 9:30     kl. IV, V i VI

       9:00 – 10:00   kl. I, II i III

       10:30 -kl. „0” i oddział przedszkolny /wejście dla wszystkich przedszkolaków od strony hali sportowej/.

       Na teren szkoły nie wchodzą rodzice uczniów.

       Prosimy wszystkich o ścisłe przestrzeganie ustalonych godzin pobytu na terenie szkoły.

        

       W trosce o wspólne bezpieczeństwo wszyscy przychodzimy w maseczce ochronnej /nie dotyczy przedszkolaków/ zachowując bezpieczny dystans społeczny, a po wejściu do szkoły dezynfekujemy ręce /uczniowie klas młodszych wodą z mydłem/ i udajemy się z wychowawcą do sali lekcyjnej.

       W tym dniu zaplanowane są wyłącznie spotkania z wychowawcami klas. Po lekcji z wychowawcą uczniowie opuszczają teren szkoły i udają się do domu pod opieką rodziców.

       Autobus szkolny będzie dowoził uczniów do szkoły od 2 września 2020 r. Również od środy będzie funkcjonować stołówka szkolna.

        

       O godz. 12:00 rozpocznie się Msza Św. w Kościele Parafialnym w Nowym Narcie.

      • Obchody Tygodnia Niepodległości

      •   W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach od 5 do 9 listopada na terenie naszej szkoły obchodzono Tydzień Niepodległości, w czasie którego przygotowano wiele akcji tematycznie związanych z Polską i jej historią.

       Dla wszystkich uczniów przygotowano Szkolny Konkurs Plastyczno – Literacki: „Laurka urodzinowa dla Polski”. W poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze miejsca zajęli: Marcin Bałut (kl. 0), Daniel Węglarz (kl. III), Dawid Bałut (kl. IV), Oliwa Sałek (kl. III gimnazjum). Przyznano również dwie nagrody „Grand Prix” uczennicom z klasy III: Laurze Kopeć i Magdalenie Siudak, których prace wyróżniły się na tle pozostałych inwencją twórczą oraz oryginalnością. Z wszystkich laurek przygotowano wystawę, którą można obejrzeć na szkolnym korytarzu.

                Najmłodsi uczniowie – przedszkolaki oraz klasa „0”, przygotowali flagę Polski z serc, na której znalazły się ilustracje obrazujące, co kojarzy im się z naszą ojczyzną. Uczniowie ci obejrzeli również przygotowane prezentacje multimedialne i filmiki, wprowadzające ich w tematykę radosnego świętowania rocznicy niepodległości. Starszym natomiast przedstawiono dwie prezentacje przygotowane przez uczniów klasy VIII pt. „Bohaterowie wolności” oraz „Wycieczka po Polsce”.

                W środę, 7 listopada, uczennice klasy VI przygotowały kurs tańca dla swoich młodszych kolegów, z którymi ćwiczyły kroki i układy poloneza. W tym dniu odbył się również „Bieg Niepodległości”. Czołowe miejsca zajęli: Oliwia Sałek i Bartosz Piróg (kl. III gimnazjum), Klaudia Bis i David Parkosz (kl. VI).

       W czwartek, 9 listopada, zorganizowano dla uczniów klas VII – III gimnazjum quiz dotyczący naszej historii, kultury, geografii i sportu pt. „Sto pytań na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Najlepiej na pytania odpowiedziały Natalia Wąsik i Roksana Gil z kl. VIII. Cała społeczność uczniowska uczestniczyła również w „Marszu Niepodległości”, w czasie którego złożono kwiaty i zapalono znicze przy grobie żołnierzy poległych podczas wojny.

                9 listopada odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego: „Gdy myślę: Ojczyzna…”, w którym najlepsze interpretacje wierszy o Polsce zaprezentowały Karolina Kata (kl. III) oraz Karolina Drzymała (kl. III gimnazjum). Również w tym dniu odbył się finał Szkolnego Konkursu Wokalno – Instrumentalnego: „Moja Niepodległa Ojczyzna”, w którym zdaniem jury na miejsca w czołówce zasłużyli Laura Kopeć (kl. III) oraz Dominik Klecha (kl. III gimnazjum). 

                Nagrody dla zwycięzców w poszczególnych konkursach współfinansowało Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Stary Nart w ramach realizowanego projektu „Kultura i tradycja łączy pokolenia”.

                9 listopada zorganizowano również akademię z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, którą zakończono odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz pamiątkowym zdjęciem całej społeczności uczniowskiej z dyrektorem i nauczycielami.

       Przez ostatni miesiąc gromadzono materiały do „Kapsuły Czasu”, która zostanie zakopana na terenie podwórka szkolnego, by następne pokolenia dowiedziały się, jak żyło nam się w 2018 roku. Ponadto na korytarzu szkolnym i we wszystkich klasach powstały tematyczne gazetki ścienne pt. „Kącik młodego Polaka”.

                W organizację poszczególnych akcji aktywnie włączyli się wszyscy nauczyciele oraz panie należące do Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Stary Nart, którym składamy serdeczne podziękowania.