• Aktualności

      • Narodowe Święto Niepodległości

      • 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości.

       W tematykę spotkania wprowadzili nas uczniowie klasy III. Przygotowali oni scenkę dramatyczną, w czasie której pojawiły się ważne fakty historyczne, nazwiska związane z odzyskaniem niepodległości i pieśni patriotyczne.

       Następnie odbył się finał Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pn. „Mój dom – Ojczyzna”. Występy uczniów oceniała komisja w składzie: p. Danuta Bednarz, p. Czesława Delekta, p. Małgorzata Wyka. Wyłoniono następujących laureatów:

       Przedszkole – kl. I:

       I – Anna Chudzik,

       II – Aleksandra Kachel,

       III – Kamila Kobylarz.

       Kl. II – IV:

       I – Lena Baran,

       II – Patrycja Lasek,

       III – Magdalena Pikor.

       Kl. V – VIII:

       I – Karolina Kata,

       II – Sylwia Żak,

       III – Aleksandra Lasek.  

       Recytacje umilały występy muzyczne uczniów klas I, IV, V, VII i VIII, którzy przygotowali piosenki i pieśni patriotyczne, grali na instrumentach, natomiast klasa II zaprezentowała taniec z flagami. 

       O godzinie 11.11 zabrzmiał w naszej szkole hymn narodowy, którego wszystkie zwrotki wspólnie odśpiewaliśmy w towarzystwie szkolnego pocztu sztandarowego. Po hymnie odbyło się rozdanie nagród dla laureatów konkursu recytatorskiego, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.

       Nastąpiło również rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego pn. „Polska pięknem malowana”. Nagrodę Grand Prix otrzymała klasa IV, natomiast I miejsce przyznano również klasie I i II. Wszystkie oddziały klasowe otrzymały pamiątkowe kalendarze z pięknymi polskimi krajobrazami. Plakaty zostały wyeksponowane podczas uroczystości, gdyż stanowiły ważną część przygotowanej dekoracji. Ich ekspozycję będzie można oglądać również na szkolnym korytarzu.

       Obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowały p. Beata Lada i p. Małgorzata Wyka. Do uświetnienia uroczystości przyczynili się wszyscy wychowawcy i nauczyciele, którzy włączyli się w przygotowanie występów uczniów, recytacji, plakatów, dekoracji. Serdecznie dziękujemy!!

      • .

      • W dniach 11-13.11.2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando (w 100% przez internet) z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już 3. edycja. Co roku dyktando przyciąga tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o jak najlepszy wynik. Może w nim uczestniczyć każdy - dorośli, młodzież i dzieci. 

       Środki zgromadzone w ramach tego wydarzenia trafią do Fundacji Zarys, która przeznaczy je na pomoc medyczną wysyłaną do Ukrainy. Do tej pory fundacja wyekspediowała już 8 tirów z towarem o wartości przekraczającej 2,6 mln zł. W ramach Dyktanda na Święto Niepodległości zbieramy środki na kolejnego tira.

       Aby wziąć udział w dyktandzie wystarczy zarejestrować lub zalogować się w serwisie Dyktanda.pl i kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

       https://www.dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

      • Spotkanie z Funkcjonariuszami Policji

      •  

                   8 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno – profilaktycznym z Pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Nisku. Poprowadzili je: mł. asp. Iwona Jarosz, która zajmuje jednoosobowe stanowisko do spraw profilaktyki społecznej oraz mł. asp. Damian Żak, który jest przewodnikiem psa służbowego w KPP w Nisku.

                   Uczniów podzielono na dwie grupy wiekowe. Najpierw w spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz dzieci klas 0-III, a następnie uczniowie klas starszych IV-VIII.

                   Głównym tematem pogadanki było szeroko pojęte bezpieczeństwo – zarówno na drodze, w środowisku rówieśniczym, rodzinnym, ale też w przestrzeni wirtualnej. Celem było przede wszystkim uwrażliwienie uczniów na czyhające zagrożenia oraz uświadomienie im, że każde niebezpieczne działanie pociąga za sobą określone konsekwencje, co prowadzący bogato ilustrowali przykładami zaczerpniętymi z codziennej pracy zawodowej. 

                   Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się także zetknięcie z psem policyjnym, który jest niezwykle ważny i przydatny w codziennej pracy komendy. Na koniec uczniowie mogli zadawać pytania, na które nasi goście chętnie odpowiadali. Ponadto każdy uczestnik spotkania otrzymał światełko do roweru, dzięki czemu poprawi swoją widoczność na drodze w te długie, jesienne wieczory.   

                   Uczniowie również wręczyli Funkcjonariuszom skromny upominek, wyrażając w ten sposób podziękowanie za wartościowe i ciekawe spotkanie, które przygotowała p. Barbara Drelich – Scilanga.

      • Wycieczka do Warszawy

      • W dniach 3-4 listopada 2022 roku wzięliśmy udział w wycieczce do Warszawy realizowanej w ramach Projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Wsparcia Edukacji.

       Program naszej edukacyjnej wycieczki obejmował najważniejsze atrakcje stolicy. Zamek Królewski, Stare Miasto, Stadion Narodowy, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki czy Centrum Nauki Kopernik to tylko kilka z odwiedzanych przez nas miejsc.

       Nasz przepełniony terminarz zdopingował nas do wyjazdu we wczesnych godzinach rannych. Warszawa przywitała nas piękną, słoneczną pogodą, a Stadion Narodowy, który powstał w latach 2008-2011, oglądaliśmy z wielkim zainteresowaniem.

       Następnym obowiązkowym punktem wycieczki dla każdego młodego odkrywcy jest Centrum Nauki Kopernik. My także udaliśmy się do tego magicznego miejsca, gdzie nauka i fantastyczna zabawa łączą się ze sobą i inspirują na każdym kroku. Po spędzonym tu czasie w późnych godzinach popołudniowych pojechaliśmy do hotelu.

       Po pysznej obiadokolacji żądni wrażeń udaliśmy się jeszcze na podbój Warszawy. Pałac Kultury i Nauki przywitał nas magią kolorów. Największym zainteresowaniem cieszył się jednak taras widokowy położony na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów, skąd mogliśmy podziwiać wieczorną panoramę miasta. Do hotelu postanowiliśmy wrócić metrem, dla niektórych było to pierwsze spotkanie z takim transportem pasażerów.

       Następnego dnia, po pysznym śniadaniu, udaliśmy się do Łazienek Królewskich, aby w tym szczególnym miejscu bliżej poznawać historię Warszawy. Ulubiona letnia rezydencja króla Stanisława Augusta zachwyciła nas barwą jesiennych kolorów, a przyjaźni mieszkańcy ogrodów towarzyszyli nam na każdym kroku. Zwiedzając te urokliwe miejsca, nie mogliśmy nie zauważyć pięknego pomnika Fryderyka Chopina, przy którym przystanęliśmy, aby posłuchać kompozycji naszego wirtuoza.

       Dla fanów motoryzacji gratką był odrestaurowany samochód Józefa Piłsudskiego. Cadillaca 355D ustawiono w przeszklonym, podświetlanym pawilonie przy wejściu do Łazienek znajdującym się przy Belwederze. Obok znajduje się panel z informacją o historii tego pojazdu.

       Chwilę refleksji przeżyliśmy na Placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Nieustannie trwa przy nim warta honorowa. Podczas jej zmiany żołnierze maszerują i tupią przy tym bardzo głośno. Na kolumnadzie grobu wymienione są wszystkie ważniejsze bitwy, które stoczyli polscy żołnierze. 

       W centrum miasta na placu Zamkowym znajduje się kolumna Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Jak głosi legenda, jeśli opuściłby miecz, który trzyma w dłoni, byłoby to zapowiedzią nieszczęścia dla stolicy.

       Syrenka Warszawska to kolejny symbol stolicy, który obejrzeliśmy. Syrenka trzyma miecz i tarczę, bo, według legendy, rybakom, którzy uwolnili ją z rąk kupca, obiecała, że będzie bronić Warszawy. Oglądaliśmy również Pomnik Małego Powstańca, czyli rzeźbę małego żołnierza znajdują się na Starym Mieście, symbolizującą wszystkich młodych bohaterów walczących w powstaniu warszawskim.

       Po pysznym obiedzie udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie poznawaliśmy historię tego miejsca i mogliśmy podziwiać piękne komnaty królewskie oraz Galerię Arcydzieł. Spędziliśmy w zamku niezapomniane chwile.

       Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do naszych domów.

        

       Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Ziober. Opiekę sprawowały również p. Agnieszka Baran, p. Barbara Drelich - Scilanga, p. Czesława Delekta, p. Bogumiła Lesiczka, p. Edyta Pikor, p. Klaudia Chudzik.

      • Wszystkich Świętych i Zaduszki

      • W związku z obchodzonymi 1 i 2 listopada świętami uczniowie odwiedzili okoliczne cmentarze, by odnaleźć groby osób, które niegdyś były blisko związane z naszą szkołą. Poprzez zapalenie zniczy przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i krótką modlitwę wyrazili naszą pamięć o nich.

       Ponadto grupa uczniów z klasy VIII, VII, IV i II odwiedziła pomnik nieznanego żołnierza zamordowanego podczas wojny, by poprzez troskę o to miejsce okazać pamięć o wszystkich obrońcach ojczyzny poległych w walkach o wolność. 

       Listopad bowiem skłania do chwili zadumy nad naszym życiem i upływającym czasem: 

        

       "najjaśniej płonie blade światełko pamięci

       znicz uczuć których nie zagasi żaden wiatr

       dziejów ni życiowe burze

       najpiękniej błyszczy drogi marmur żalu

       pomnik tęsknoty podlewany każdego dnia"

                                                                           (R. Mścisz "Światło dla zmarłych")

      • Wycieczka do Krakowa

      • 27 października 2022 roku uczniowie kl. 0-IV uczestniczyli w wycieczce do Krakowa, która  zorganizowana została w ramach projektu „Aktywny uczeń Szkoły Podstawowej w Starym Narcie” prowadzonego przez Niżańskie Centrum Rozwoju. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Programu Wsparcia Edukacji. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem.

       Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w krakowskim ZOO, gdzie wiele emocji wzbudziło spotkanie z takimi zwierzętami jak: słonie, żyrafy, hipopotam, tygrys, lew i wieloma innymi. Z kolei w mini – ZOO uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z  kucykami, miniaturowymi króliczkami, świnkami morskimi, kózkami karłowatymi, osiołkami i lamami.

       Następnie dotarliśmy do Wzgórza Wawelskiego, gdzie obejrzeliśmy rzeźbę Smoka Wawelskiego- ważnego symbolu miasta, a kolejną atrakcją było zwiedzanie dziedzińca arkadowego Zamku Królewskiego na Wawelu. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o historii miasta, starała się zainteresować uczniów, zadając im pytania oraz organizując mini-konkursy. Po spacerze plantami krakowskimi  udaliśmy się na Rynek Główny. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy słynnego hejnału mariackiego. Następnie odwiedziliśmy Sukiennice, a czas wolny  przeznaczyliśmy na zakup pamiątek oraz pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Adama Mickiewicza.

       Wyjazd dostarczył wszystkim uczestnikom wielu wrażeń. Był on doskonałą lekcją historii i wzbogacił wiedzę uczniów na temat dawnej stolicy Polski. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Ewa Drelich, Alina Kobylarz, Beata Lada, Edyta Pikor, Grażyna Pikor, Maria Skiba oraz Katarzyna Stanowska. ​​​​​​​

      • Światowy Dzień Owoców i Warzyw

      • Światowy Dzień Owoców i Warzyw (ang. World Fruit and Vegetables Day) jest obchodzony corocznie w trzeci piątek października. Jest to międzynarodowa inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zachęcenie wszystkich do spożywania świeżych owoców i warzyw każdego dnia dla lepszego zdrowia i witalności.

       24 października uczniowie klasy IV włączyli się w obchody tego nietypowego święta. Podczas godziny wychowawczej zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania, a następnie przygotowali pyszne i zdrowe przekąski owocowo-warzywne. Było smacznie, kolorowo i ... witaminowo.

      • „Book in a box” – szóstoklasiści poznają nową metodę pracy

      • Podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasy VI poznali nową metodę aktywizującą – „book in a box”. Zadanie polegało na przedstawieniu wybranej sceny z mitu o Dedalu i Ikarze, ale w nietypowej formie – w pudełku po butach z użyciem różnorodnych materiałów plastycznych. Uczniowie tworzyli postacie z papieru, plasteliny, a nawet z użyciem prawdziwych piór. Rysowali, malowali i wyklejali, tworząc swoje prace.

       Było to pierwsze spotkanie z tą metodą pracy, ale pewnie nie ostatnie, gdyż każdy tekst literacki może stać się inspiracją do tego, aby pudełku po butach nadać nowe życie! J  

      • Noc z robotami

      • #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

       W październiku uczniowie klasy szóstej spotkali się w późnych godzinach popołudniowych i wieczornych, aby poszerzać swoje zainteresowania nowoczesnymi technologiami. Dzięki udziałowi szkoły w programie “Laboratoria Przyszłości” mogli składać i programować roboty zakupione ze środków z tego programu. Spędzili w szkole kilka godzin, które wypełniły nauka, rozmowy i zabawa.

       Opiekę nad uczniami sprawował p. Krzysztof Ziober.

        

      • Pasowanie na ucznia

      • Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem, ponieważ przynoszą wiele nowych doświadczeń i niespodzianek. Jednak najważniejszym wydarzeniem dla pierwszoklasistów było „Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I”. Uroczystość ta odbyła się 13 października 2022 r. Świadkami tego wydarzenia byli: dyrektor, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Starym Narcie oraz rodzice pierwszoklasistów.

       Po oficjalnym powitaniu gości pierwszoklasiści zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności, jakie ćwiczyli już od pierwszych dni nauki szkolnej. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem świetnie: recytując wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie ślubowania na sztandar szkoły. Aktu pasowania na ucznia dokonał pan dyrektor Zygmunt Kowalski poprzez uderzenie w ramię ucznia wielkim ołówkiem i wypowiedzenie uroczystej formuły: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Starym Narcie”.

       Po oficjalnej uroczystości bohaterowie tego dnia otrzymali prezenty od kolegów z drugiej i trzeciej klasy oraz od rodziców, którzy przygotowali również słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci były dumne i zadowolone, że zostały prawdziwymi uczniami. Było wiele radości, uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że roześmiane i wesołe pierwszaki będą godnie reprezentować naszą szkolę i w dorosłym życiu spełnią swoje marzenia. Bo przecież wszystko zaczyna się w szkole..

       Nad przygotowaniem i przebiegiem uroczystości czuwała wychowawczyni klasy I p. Beata Lada

      • Dbamy o środowisko – spotkanie profilaktyczne

      • 24 października uczniowie klas I – III uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym, w czasie którego przypomniano zasady segregowania śmieci, ale również przeprowadzono pogadankę dotyczącą naszej codziennej troski o środowisko naturalne. Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę podczas zaproponowanych konkursów z nagrodami, a na koniec zajęć otrzymali zasłużone certyfikaty „Mistrzów segregacji odpadów”.
       Warsztaty przeprowadziły panie reprezentujące Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Mirosława Olejarczyka. Serdecznie dziękujemy!

      • Ósmoklasiści świętują Dzień Edukacji Narodowej

      • 13 października uczniowie klasy VIII wraz ze swoją wychowawczynią p. Barbarą Drelich – Scilanga świętowali zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej, ale tym razem w nietypowy sposób… Wychowawczyni bowiem przygotowała ciasto na gofry, które następnie wypiekali sami uczniowie. Był to wyjątkowy czas pełen radości i rozmów, a słodki zapach chrupiących gofrów z bitą śmietaną, owocami oraz dżemem rozchodził się po całej szkole.

       Ósmoklasiści przy tej okazji złożyli życzenia swojej Wychowawczyni oraz wszystkim Nauczycielom i Pracownikom Szkoły.

      • Czytanie w plenerze

      • 18 października uczniowie klasy III uczestniczyli w nietypowej lekcji czytania, która odbyła się w plenerze. Na tę okazję zaprosili p. Ewelinę Stec, mamę Ani. Na warsztat wzięli zabawną powieść Marcina Pałasza pt. „Sposób na Elfa” o przygodach niesfornego psa, który trafia ze schroniska do nowego domu i musi przyzwyczaić się do tej sytuacji oraz opiekuna. Lekcja czytania w plenerze stała się zatem okazją do rozwijania poczucia odpowiedzialności za swojego zwierzaka.

       Serdecznie dziękujemy p. Ewelinie Stec!     

      • „Noniek” w iTeatrze

      • 17 października uczniowie I i III klasy obejrzeli przedstawienie pt. „Noniek”, które przygotował Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie w ramach programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. 

       Tytułowy Noniek to sympatyczny bohater bajki autorstwa Marty Guśniowskiej, który zawdzięcza swoje imię dopowiadanemu do obserwowanych zdarzeń komentarzowi „No nieee…”. Bohater wyrusza w podróż, by odzyskać dobry humor. Jego historia wzbogacona została materiałem muzycznym i tańcami, dzięki czemu przedstawienie było ciekawe i – tradycyjnie, spodobało się naszym uczniom. 

      • Wycieczka rowerowa klasy III

      • 13 października uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Aliną Kobylarz uczestniczyli w wycieczce rowerowej. Tym razem pojechali do parku w Nowym Narcie, gdzie nietrudno było znaleźć symptomy jesieni w ten piękny, słoneczny dzień.

       Wycieczka była świetną okazją do budowania dobrych relacji w zespole klasowym i w sposób aktywny spędzić czas, korzystając z uroków tegorocznego października. 

        

      • WYCIECZKA SZKOLNA – SANDOMIERZ, BARANÓW SANDOMIERSKI

      • 5 października 2022 roku nasi uczniowie i ich koledzy ze szkoły w Cholewianej Górze uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego.

       Zamek Królewski w Sandomierzu, Trasa Podziemna, Brama Opatowska, Ucho Igielne, Wąwóz Lessowy, Góry Pieprzowe, Zamek w Baranowie Sandomierskim - zwany małym Wawelem, to tylko kilka z licznych atrakcji naszej wycieczki. Zmotywowani napiętym planem dnia wyruszyliśmy we wczesnych godzinach rannych.

       Sandomierz przywitał nas piękną pogodą. Seminarium, do którego zostaliśmy zaproszeni przez księdza rektora, pokazywał nam diakon Mateusz. Księgozbiór Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu liczy ok. 200 tysięcy woluminów, wszyscy z zainteresowaniem słuchali o 500 letnich księgach znajdujących się w tym zbiorze.

       Następnym punktem naszej wycieczki była podziemna trasa, ten zespół dawnych piwnic o długości 470 m i najgłębszym wyrobisku  znajdującym się na głębokości 12 m oglądaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Wysłuchaliśmy również najsłynniejszą z legend o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami. Po tej pełnej wrażeń wędrówce słynnymi lochami udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie dalej zgłębialiśmy historię zamku i Sandomierza, podziwiając jednocześnie wystawę w zamkowym muzeum.

       Kolejnym punktem w naszym grafiku była Brama Opatowska. To jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona w 1362 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Wspinając się po 129. schodkach, dotarliśmy na szczyt bramy, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Sandomierza.

       Po pysznym obiedzie podekscytowani ruszyliśmy w dalszą trasę. Kolejnym punktem wycieczki był Wąwóz Lessowy Świętej Królowej Jadwigi - to  około półkilometrowy wąwóz lessowy, a  maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10 m. Jest to wspaniały pomnik przyrody. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na wyżłobione przez wodę strome ściany wąwozu i wysłuchaliśmy historii powstania tego miejsca. Niejeden z naszych wychowanków poczuł lekkie ukłucie zazdrości, gdy usłyszał, iż wąwóz ten przemierza część sandomierskich uczniów w codziennej drodze do szkoły.

       Po przepięknym wąwozie czekała nas wizyta w jeszcze jednym szczególnym miejscu ziemi sandomierskiej - w Górach Pieprzowych.

       Złota polska jesień w tym rezerwacie przyrody zachwyciła każdego z uczestników naszej wycieczki i chociaż Pieprzówki kondycyjnie są wymagające, każdy z nas był zachwycony widokami. Usiedliśmy tu na chwilę i wysłuchaliśmy opowieści Pani Agnieszki Lipiec - naszej przewodnik, z którą zwiedzaliśmy Sandomierz i okolice. Dziękując jej za zaangażowanie, wiedzę i fascynujące legendy i historie, odśpiewaliśmy tradycyjne „hip hip hura!”, w ten sposób żegnając się z panią przewodnik i Sandomierzem.

       Uwieńczeniem naszej wycieczki był Zamek w Baranowie Sandomierskim – piękna, wzniesiona w XVI w budowla, która zawdzięcza najprawdopodobniej swój kształt włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci`emu. Historia zamku jest nieprawdopodobna i fascynująca, kto był, to miał okazję ją poznać.

       Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Ziober. Opiekę nad uczniami sprawowali również p. Agnieszka Baran, p. Barbara Drelich – Scilanga, p. Bogumiła Lesiczka, ks. Grzegorz Stępień

      • SPOTKANIE Z PANEM STRAŻAKIEM

      • Dnia 6 października bieżącego roku w naszej szkole z inicjatywy Pedagog Pani Barbary Drelich – Scilanga odbyło się spotkanie z Panem Zbigniewem Dudzikiem, zawodowym emerytowanym pracownikiem Straży Pożarnej. Pan Zbyszek to rodowity mieszkaniec Cholewianej Góry i  tak naprawdę od niedawna jest na emeryturze.

       Bardzo chętnie skorzystał z zaproszenia i przybył z pogadanką i ciekawymi prezentacjami oraz filmikami przygotowanymi dla uczniów klas VI-VIII.

       W ciekawy sposób przedstawił uczniom struktury oraz zasady funkcjonowania Straży Pożarnej oraz ogólne kryteria dostania się na kierunek studiów związany z pracą w pożarnictwie.

       W sposób niezwykle interesujący przedstawił zagrożenia między innymi : pożary ciał stałych, pożary cieczy palnych, pożary gazów, pożary tłuszczów oraz była mowy o czadzie i objawach jego zatruciem, jako czymś  wyjątkowo niebezpiecznym .

       Pan Zbyszek zwrócił uwagę i ukierunkował uczniów na to, co należy robić, jeżeli znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji oraz jak w głównej mierze zapobiec takim sytuacjom.

       Młodzież chętnie i z wielką ciekawością uczestniczyła w spotkaniu z Panem Strażakiem. W dowód wdzięczności na zakończenie wręczyli słodki upominek i zaprosili na kolejne takie spotkania.

      • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IV

      • Życzenia, upominki, uśmiech na twarzy i mnóstwo wrażeń… Tak właśnie wyglądał Dzień Chłopaka w klasie IV. Dziewczyny zadbały, aby to był niezapomniany dzień. Przygotowały swoim kolegom słodki poczęstunek, złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz wręczyły drobne prezenty.  

       Następnie odbyły się konkurencje  sprawdzające wiedzę chłopaków na temat motoryzacji, sportu oraz zasad dobrego wychowania. Po wykonaniu zadań wszyscy otrzymali dyplomy „Super Chłopaka”. Wspólne świętowanie minęło w miłej i radosnej atmosferze.

       Wszystkim chłopcom życzymy spełnienia marzeń:) 

      • WYCIECZKA INTEGRACYJNA – PAINTBALL

      • 14 września 2022 roku uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce  integracyjnej na paintball w Wilczej Woli. Celem wycieczki była nie tylko integracja zespołów klasowych, ale również kształtowanie umiejętności pracy w grupie – budowanie teamu, propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Na miejscu przedstawiono uczniom regulamin i zasady gry w paintball.  Zostali oni przeszkoleni w zakresie poruszania się w terenie, taktyki oraz zasad strzelania z różnych pozycji. Rozgrywki na polu paintballowym dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i ogromnych emocji. Po wspaniałej, ale i wyczerpującej zabawie uczniowie spędzili wspólnie czas przy ognisku.