• Aktualności

      • Święto Pszczoły w klasie I

      • 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W tym dniu uczniowie klasy I mieli okazję poznać tajniki pszczelarstwa i porozmawiać o roli tych pożytecznych owadów w naszym środowisku. Podkreślono znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócono też uwagę, że stosowanie pestycydów zwłaszcza o nieodpowiedniej porze dnia zabija te owady.

       W ciekawy świat pszczół wprowadziła uczniów p. Grażyna Pikor.

      • Praktyczna lekcja szycia w klasie III

      • W środę, 12 maja 2022 r. na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej gościliśmy panią Justynę Krawiec, której pasją jest szycie. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, na czym polega praca krawcowej, ale przede wszystkim poznały tajniki szycia – wykonując swoje pierwsze prace w postaci maskotek. Z wielką ochotą i radością uczniowie przystąpili do lekcji szycia. Pani Justyna wszystkim starała się pomóc, udzielając praktycznych porad.

        

       Serdecznie dziękujemy za spotkanie!

       Uczniowie klasy 3 z wychowawcą

      • Przedszkolaki recytują wiersze o Ojczyźnie

      • 6 maja 2022 r. w oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs recytatorski pn. ,,Polska - moja Ojczyzna". Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci, dlatego wszystkie przedszkolaki wzięły w nim udział. Odbyła się recytacja grupowa i indywidualna. Przedszkolaki otrzymały dyplomy ,,Małego Patrioty", natomiast indywidualne występy nagradzane były książeczkami. Konkurs został przygotowany przez p. Iwonę Bajek – Bałut, p. Ludmiłę Stój oraz p. Klaudię Chudzik.

      • WESOŁA ŚWIETLICA

      • W naszej szkolnej świetlicy, gdzie zawsze czuwa nad nami pani Basia Drelich - Scilanga, jest zawsze radośnie, wesoło, kolorowo i ciekawie. Nigdy się nie nudzimy i bardzo chętnie uczestniczymy w zajęciach.

      • Majóweczka pod Kapliczką.

      • W miesiącu maju w sposób szczególny czcimy Maryję.

       W związku z tym, nasi najmłodsi uczniowie wraz z panią Basią Drelich - Scilanga udali się do pobliskiej Kapliczki, gdzie wspólnie modlitwami oraz śpiewem chwalili Maryję naszą Ukochaną Matkę. 

      • Szkolne konkursy wiedzy dla uczniów klas II - VIII

      • 26 kwietnia 2022 r. odbył się w naszej szkole finał Szkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł „Mistrza Ortografii”, natomiast 27 kwietnia uczniowie rywalizowali w Szkolnym Konkursie Matematycznym o tytuł „Mistrza Matematyki”.

       Każdą klasę reprezentowało troje uczestników, którzy zostali wytypowani w eliminacjach klasowych. Podczas finału rozwiązali oni testy sprawdzające ich wiedzę z zakresu ortografii polskiej i matematyki. Rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród nastąpiło 9 maja. Wyniki tej szkolnej rywalizacji prezentują się następująco:

       „Mistrzowie Ortografii”

       kl. II – III:                  1. Lena Baran, Marcin Bałut

                                           2. Weronika Chudzik

                                           3. Patrycja Lasek

       kl. IV – VI:                 1. Aleksandra Lasek, Gabriela Sałek

                                           2. Magdalena Siudak

                                           3. Karolina Kata

       kl. VII – VIII:            1. Oliwia Rębisz

                                           2. Dawid Bałut

                                           3. Kamila Wąsik

       „Mistrzowie Matematyki”

       kl. II – III:                  1. Franciszek Kosturek

                                          2. Karol Klecha

                                          3. Michał Kachel, Patrycja Lasek

       kl. IV – VI:                1. Marek Sudoł

                                          2. Aleksandra Lasek

                                          3. Karolina Kata

       kl. VII – VIII:            1. Kamila Wąsik

                                          2. Oliwia Rębisz

                                          3. Dawid Bałut, Sylwia Żak 

       Serdecznie gratulujemy!!!

       Szkolne konkursy wiedzy przygotowały: p. Beata Lada, p. Edyta Pikor, p. Małgorzata Wyka.

      • „Języki integrują”

      • 29 kwietnia w Zespole Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica odbyła się X edycja Wojewódzkiego Konkursu Językowego pn. „Języki  integrują”. Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Rębisz, Dawid Bałut i Gabriela Sołtys. Uczestnicy drużynowo rywalizowali ze sobą w konkurencjach, sprawdzających poszczególne sprawności językowe. Nasi uczniowie zajęli II miejsce w konkursie z języka niemieckiego. 

                       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych!

      • 3 Maja – uroczysta akademia

      • 29 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy sztandarze odśpiewaliśmy hymn, by następnie wysłuchać pieśni patriotycznych, wierszy i scenek, które przybliżały nam tematy historyczne i narodowe. Obejrzeliśmy również multimedialne materiały uzupełniające naszą wiedzę o dawnej Polsce. Natomiast na szkolnym korytarzu pojawiła się z tej okazji tematyczna gazetka ścienna oraz wystawa prac uczniów kl. III pt. „Mój dom – moja twierdza”.

       Uroczystość przygotowały p. Bogumiła Lesiczka, p. Iwona Chudzik, p. Grażyna Pikor.  

      • „Historie z sieci wzięte”

      • Nasi uczniowie z klasy VI – Laura Kopeć, Kryspin Bis, Dawid Żak i Daniel Węglarz, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Historie z sieci wzięte”, organizowanym przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną. Według wspólnego pomysłu powstał komiks o Ikarze, którego za bardzo wciągnął świat wirtualny. Pomaga mu ojciec Dedal i kolega namawiający go do wyjścia z przyjaciółmi, dzięki czemu chłopak wraca do życia offline.

       Chociaż tym razem nie udało się zająć miejsca w czołówce (prac napłynęło ok. 1500), ważna jest każda okazja, aby mówić o zagrożeniach związanych z nadmiernym i nieuważnym korzystaniem z Internetu. Zapraszamy do obejrzenia komiksu!

       Uczniów przygotowała p. Małgorzata Wyka.

      • Profilaktyczne spotkanie z policjantką

      • 26 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Katarzyną Pracało – starszą sierżant z Komendy Powiatowej w Nisku. Podczas spotkania przeprowadzono z uczniami 7 i 8 klasy pogadankę na temat bezpieczeństwa w różnych sytuacjach naszego życia – w domu i szkole, podczas aktywności pozaszkolnej, na drodze i w przestrzeni internetowej.

       W najbliższym czasie podobne spotkania odbędą się w młodszych klasach.

      • Sadzenie drzewek

      • W kwietniu uczniowie z I i IV klasy wraz z p. Grażyną Pikor mieli okazję włączyć się w akcję sadzenia drzewek. Na terenie naszej szkoły posadzili lipy, jawory, świerki i żywotniki. Sadzonki otrzymaliśmy z Nadleśnictwa Kolbuszowa.

      • Obchody Dnia Ziemi

      • 22 kwietnia z okazji obchodzonego Dnia Ziemi uczniowie kl. I przygotowali przedstawienie o tematyce ekologicznej, które wystawili dla przedszkolaków i kl. II – IV.

       W tym dniu czwartoklasiści wykonali w grupach plakaty pt. „Jak chronić Ziemię?” oraz włączyli się w sprzątanie naszej najbliższej okolicy.

       Dzień Ziemi przygotowała p. Grażyna Pikor.

      • Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

      • 20.04.2022 r. we współpracy  z Publiczną Biblioteką w Nowym Narcie odbyło się spotkanie autorskie z ilustratorem i pisarzem rymowanych bajek dla dzieci – Wiesławem Drabikiem. Pan Drabik ciekawie i z humorem prezentował swoją twórczość. Angażował uczestników spotkania poprzez zadawanie zagadek. Poprawne odpowiedzi nagradzał naklejkami. Osoby z największą liczbą naklejek w nagrodę otrzymały książki autorstwa pana Drabika.

      • .

      • Dzień Ziemi 2022 

       "Inwestujmy w naszą planetę"

        

       Dzień Ziemi jest największym międzynarodowym, ekologicznym świętem, którego celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Pierwszy Dzień Ziemi był obchodzony ponad 50 lat temu – 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych.

       Każdego roku święto odbywa się pod określonym hasłem przewodnim. W 2022 roku brzmi ono: "Inwestujmy w naszą planetę" i ma zwrócić naszą uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności człowieka oraz wspólną odpowiedzialność - przedsiębiorstw, polityków i obywateli, za ekosystem.

        

       Jak możemy zatroszczyć się o planetę? Oto kilka wskazówek: 

       • Zaplanujmy dzień bez samochodu - gdy tylko jest to możliwe, zostawiajmy auto    w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
       • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy, zamiast wyrzucać.
       • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi, dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
       • Robiąc zakupy, zabierajmy własną torbę, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

        

       Dzień Ziemi w tym roku wypadał w piątek 22 kwietnia. Z tej okazji organizowane są w całej Polsce wydarzenia, które promują aktywne działanie na rzecz środowiska m.in. konferencje, akcje sprzątania świata, przedstawienia. W naszej szkole pojawiły się okolicznościowe gazetki ścienne, uczniowie w ramach lekcji przygotowali tematyczne plakaty oraz aktywnie uczestniczyli w pogadankach na temat sytuacji naszej Matki – Ziemi.

      • U seniorów z życzeniami

      • W dniu 13 kwietnia 2022 r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy II wraz z opiekunami p. Barbarą Drelich- Scilanga i p. Marią Skiba odwiedzili Podopiecznych Dziennego Domu Pomocy w Gminie Jeżowe. Podczas tej wizyty dzieci złożyły wielkanocne życzenia w imieniu Pana Dyrektora, Grona Pedagogicznego, Pracowników  oraz wszystkich uczniów PSP w Starym Narcie. Wizyta uczniów wywołała uśmiech na twarzach seniorów i z pewnością dała im poczucie, że pełnią oni ważną rolę w społeczeństwie. W podziękowaniu za pamięć seniorzy wręczyli swoim gościom własnoręcznie zrobione pisanki.

      • EASTER EGG HUNT- ready, steady, go …

      • W przedostatnim dniu przed przerwą świąteczną, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w poszukiwaniu  jajek wielkanocnych.  W różnych zakamarkach korytarza szkolnego lub w klasach zostały ukryte „pisanki” . Każda klasa miała za zadanie odnaleźć jak najszybciej 10 pisanek i wykonać zamieszczone na nich zadania z języka angielskiego. Konkurs był zatem okazją do wykazania się  nie tylko szybkością, ale również umiejętnościami językowymi.

       Wyniki rywalizacji klasowych przedstawiają się następująco:

       - w kategorii kl. I- III:

       I miejsce- klasa 2, II miejsce- klasa 1, III miejsce- klasa 3;

       - w kategorii kl. IV- VIII:

        I miejsce- klasa 7, II miejsce- klasa 6, III miejsce- klasa 8.

       Gratulujemy bystrego oka Ani Chudzik z kl. O i Jakubowi Chudzikowi z kl. 5, którzy znaleźli najwięcej pisanek. Świąteczną zabawę zorganizowały nauczycielki języka angielskiego p. Aldona Klecha i p. Maria Skiba.

        

      • W świątecznym klimacie

      • Na naszym szkolnym korytarzu pojawiły się przed Wielkanocą dekoracje utrzymane w świątecznym klimacie. Uczniowie przygotowali zasiany zbożem grób Chrystusa oraz baranki, będące symbolem zmartwychwstania.

       W świąteczny klimat wprowadzili nas trzecioklasiści z p. Beatą Lada.

      • Warsztaty wielkanocne

      • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, w dn. 5-6 kwietnia 2022r. uczniowie klas IV-VIII PSP w Starym Narcie uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych, które odbyły się w Świetlicy Wiejskiej.

       Warsztaty poprowadziły p. Danuta Bednarz- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Nartu oraz p. Barbara Marut z Biblioteki Publicznej w Nowym Narcie. Zajęcia miały charakter praktyczny, a uczestnicy uczyli się robić kwiaty z bibuły i krepiny, które następnie wykorzystali do zdobienia własnoręcznie wykonanych palm. Głównym celem warsztatów była troska o zachowanie i pielęgnowanie tradycji ludowej oraz przybliżenie tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera. Była to również wspaniała okazja do kreatywnego spędzenia czasu.

       Warsztaty zorganizowane zostały z inicjatywy nauczycielek plastyki: p. Iwony Chudzik i p. Marii Skiba.