• Aktualności

      • 1 Marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”


      • 1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej uczcili Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych.’’ Na lekcję wychowawczą uczniowie kl. V przygotowali informacje o wybitnych Polakach, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz walczyli z funkcjonariuszami służb SB. Sprzeciwiali się wprowadzeniu komunizmu w Polsce i bronili demokracji. Odrzucili propozycję współpracy, za co byli karani śmiercią. We wszystkich klasach przeprowadzono lekcje na ten temat. Klasa VIII poznała szczegółowo losy tych ludzi. Następnie trzy osoby z  samodzielnie przygotowały projekt ( zamieszczony w wersji skróconej poniżej). W ramach projektu klasa IV rozwiązywała quiz ,,Żołnierze niezłomni, ’’ a klasa VIII quiz ,,Opór społeczny wobec komunizmu.’’ Pozostałe klasy również  zostaną włączone do tego projektu w kolejnych dniach.


       wykleci.pdf​​​​​​​

      • Zima w obiektywie naszych uczniów

      • Chociaż wydaje się, że zima powoli odchodzi w zapomnienie, my zatrzymaliśmy jej piękno na fotografiach. 29. uczniów z klas IV – VIII wzięło udział w konkursie fotograficznym pn. „Zimowe inspiracje”. Dostaliśmy mnóstwo pięknych zdjęć, dlatego obrady jury (w składzie p. Iwona Chudzik, p. Maria Skiba i p. Małgorzata Wyka) były długie i burzliwe. Podczas oceniania nie ujawnialiśmy autorów zdjęć, jednak były wśród nich takie fotografie, obok których nie można było przejść obojętnie. Właśnie one zachwyciły nas najbardziej, zatem I miejsce zdobyła Anna Stanowska (kl. VIII), II miejsce Dawid Chludziński (kl. VIII), III miejsce Aleksandra Lasek (kl. IV) i Hubert Gil (kl. IV). Przyznano również wyróżnienia za prace ocenianie jako całokształt (każdy uczestnik mógł przesłać maksymalnie 3 fotografie). Wyróżnienia otrzymali: Natalia Rębisz (kl. IV), Diana Sudoł (kl. VI), Aleksandra Wyka (kl. VI), Urszula Świątek (kl. VII), Edyta Dudzik (kl. VIII).

       Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Przygotowane dyplomy i nagrody przekażemy po powrocie do szkoły. Ponadto dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zachęcamy do sprawdzania swoich sił w kolejnych konkursach organizowanych przez naszych nauczycieli. 

       Zapraszamy do obejrzenia wszystkich prac!

      • „Daszeńka” w iTeatrze

      • 26 lutego 2021 r. uczniowie I i II klasy obejrzeli w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół przedstawienie pt. „Daszeńka”, które wystawił Teatr Powszechny z Radomia.

                Nasi widzowie z zainteresowaniem śledzili losy tytułowego pieska, a po obejrzeniu całości mogli się podzielić swoimi wrażeniami. Spektakl ten stał się także okazją do porozmawiania o swoich czworonogach, ponadto kształtował wrażliwość u dzieci i ich poczucie odpowiedzialności za posiadane zwierzątko. Uczniowie klasy II przygotowali również projekty o swoich czworonożnych pupilach.  

      • Klasowy Mistrz Pięknego Pisania - konkurs w klasie I

      • Pierwszoklasiści postanowili zaprezentować swoje talenty przynajmniej na forum klasy, dlatego wraz z wychowawcą – p. Aliną Kobylarz, wymyślili serię konkursów pod hasłem "Klasowy Mistrz ..."      

                Pierwszy konkurs z ww. serii odbył się 21 lutego 2021 roku. Był to "Klasowy Konkurs Pięknego Pisania". Uczniowie, po zapoznaniu się z zasadami, przystąpili do pisania fragmentu wiersza. Zwycięzcą została Anna Szczęch, która otrzymała dyplom i drobne rzeczowe nagrody. Gratulujemy! Życzymy sukcesów w następnych konkursach!

                Już wkrótce kolejna edycja klasowych zmagań, podczas której pierwszaki powalczą o tytuł „Klasowego Mistrza Pięknego Czytania”.

      • Kupujemy, sprzedajemy – uczymy się poprzez zabawę

      • Nauka poprzez zabawę i ćwiczenia praktyczne to świetna forma przyswajania wiedzy. Przekonali się o tym uczniowie klasy I, którzy w swojej klasie zorganizowali sklep, a sami wchodzili w role sprzedawców i kupujących. Była zatem okazja poćwiczyć formy grzecznościowe, dodawanie różnych wartości i liczenie pieniędzy, a także do przypomnienia sobie zasad reżimu sanitarnego obowiązujących w miejscach publicznych.

                Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem wypełniali swoje zadania, w końcu każdy handlowiec i klient chciał jak najlepiej wypaść w swojej roli    

      • Język polski – lubię to! czyli Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      • Ponieważ 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, dzień później – w poniedziałek 22 lutego, w klasach V – VIII odbyły się nietypowe lekcje języka polskiego.

                Nasze rozważania rozpoczęliśmy od obejrzenia filmików pn. „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, w których znaleźliśmy odpowiedź na pytania, kiedy powstał język polski i jakich mamy przodków językowych. Swoją wiedzę uzupełniliśmy wiadomościami zawartymi na prezentacji multimedialnej, zawierającej również wiele ciekawostek o naszym języku ojczystym.

                Kolejnym punktem lekcji były „łamańce” językowe, z którymi poradziliśmy sobie całkiem nieźle, chociaż zdarzały się nam różne zabawne „pomyłki”. Lekcję zakończyliśmy konkursem klasowym w aplikacji kahoot! pn. „Jak dobrze znam mój język ojczysty?”. Wnioski… potwierdziliśmy tezę, że język polski jest naprawdę trudny i wiele musimy się o nim nauczyć.

                W czasie podsumowania przeprowadziliśmy pogadankę na temat naszego języka ojczystego, przyznając mu ogromną wartość w budowaniu tożsamości kulturowej i narodowej. I chociaż lekcja odbyła się w trybie zdalnym, poczuliśmy, że język polski nas integruje i rozważania o nim pobudzają do działania.

                Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przygotowała p. Małgorzata Wyka.    

      • Konkurs na budowlę lub postać śnieżną

      • W dniach od 8 do 15 lutego 2021 roku odbył się zorganizowany w ramach lekcji wychowania fizycznego konkurs pt.: "Najbardziej pomysłowa budowla lub postać śnieżna". Do udziału w zabawie zaproszono uczniów klas IV -VIII.

                Zadanie konkursowe polegało na utworzeniu najbardziej pomysłowej budowli lub postaci śnieżnej. Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej oraz do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności.

                W konkursie wzięło udział 33 uczniów. Wykonane budowle zostały sfotografowane, a następnie przeprowadzono głosowanie w formie anonimowych ankiet, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele. Wszystkie konstrukcje śnieżne wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na pochwałę za duże zaangażowanie. Konkurs przygotowała p. Katarzyna Stanowska.

       Zdobywcami miejsc na podium są.:

       budowle.pdf

      • Zabawa karnawałowa w klasie II

      • We wtorek 16 lutego 2021 r. uczniowie klasy drugiej bawili się podczas balu karnawałowego. Był to dzień, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Od samego rana klasa zamieniła się w salę balową, a uczniowie wystąpili w ciekawych, kolorowych kostiumach. Były księżniczki, królowe, koty, motyle, żołnierze. Pojawiły się również postacie z ulubionych filmów np. Myszka Miki. Przebierańcy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli we wspólnych zabawach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkich do tańca. Były pociągi, kółeczka, taniec w parach i różne konkursy. Zabawie towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Wybrano również królową i króla balu – w tej roli Weronika Chudzik i Marcin Bałut.

                Bal karnawałowy przygotowała p. Beata Lada.

      • WALENTYNKI

      • Dla każdego Gościa szkolnej strony,

       dla pana Dyrektora, wszystkich Nauczycieli

       i Uczniów – z okazji święta miłości ogromną

       walentynkę przesyła klasa II.

        

      • Zimowe zabawy na śniegu

      • Uczniowie klasy I i II, korzystając z uroków zimy, oddali się zimowemu szaleństwu. Dzieci wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu są świetną, ale również zdrową rozrywką. Pogoda była nieco mroźna, a zabawa wspaniała! Z czerwonymi noskami i uśmiechem na twarzy uczniowie wrócili do szkoły.

      • KONKURS NA KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

      • W okresie przedświątecznym w naszej szkole został zorganizowany konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową w ramach akcji MEN „ Razem na Święta”. Celem tej inicjatywy było zachęcenie uczniów do niesienia pomocy oraz budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczniowie wykonali 50 kartek, a większość z nich została przekazana do Dziennego Domu Pomocyw Gminie Jeżowe. Dziękujemy wszystkim za udział, a zwycięzcami w poszczególnych kategoriach wiekowych są:

       Kl.0

        

       I miejsce- Gabriela Siudak

       II miejsce- Marta Dziadura

       III miejsce- Amelia Sałek, Anna Chudzik

        

       Kl. I-III

        

       I miejsce- Klaudia Stanowska, kl. I

                      Karol Klecha, kl. I

       II miejsce- Marcin Bałut, kl. II

                        Anna Szczęch, kl. I

       III miejsce- Emilia Mierzwa, kl. III

                        Łukasz Bednarz, kl. III

        

       Kl. IV- VIII

        

       I miejsce- Dawid Bałut, kl. VI

       II miejsce- Aleksandra Lasek, kl. IV

       III miejsce- Jakub Chudzik- kl. IV

        

       Wyróżnienia:

        

       Weronika Chudzik- kl. II

       Wiktor Chudzik- kl. II

       Magdalena Siudak- kl. V

       Weronika Kołodziej- kl. VIII

        

       Upominki oraz dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom po powrocie do szkoły.

       Konkurs zorganizowała: p. Maria Skiba.

      • Mikołajkowy bieg z przeszkodami

      • W ramach lekcji wychowania fizycznego uczniowie klas IV – VI przygotowali „Mikołajkowy bieg z przeszkodami”. Była to świetna okazja do wyjścia z domu i spędzenia czasu w sposób aktywny, rozwijając swoją kreatywność w wyszukiwaniu różnych przeszkód. Uczniowie chętnie i z dużym zaangażowaniem podjęli wyzwanie, a efekt ich pracy można obejrzeć na zamieszczonym poniżej filmiku.

                Uczniów przygotował p. Katarzyna Stanowska.

      • W świątecznym klimacie – klasowy konkurs recytatorski

      • Wszyscy uczniowie z klasy II wzięli udział w klasowym konkursie recytatorskim pn. „Jest taki dzień..”. Wraz ze swoimi rodzicami przygotowali wspaniałe recytacje wierszy, by uczcić czas radosnego oczekiwania na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

                I miejsce przyznano Weronice Chudzik. Nagrodzono również występy Eweliny Sudoł, Bartłomieja Sołtysa, Zuzanny Klecha, Anny Sudoł i Marcina Bałuta. Gratulujemy! Upominki i dyplomy zostaną przekazane zwycięzcom po powrocie do szkoły.

                Zapraszamy do wysłuchania wszystkich recytacji, które wprowadzą nas w nastrój świętowania. Jednocześnie drugoklasiści z wychowawczynią – p. Beatą Lada, pragną w ten sposób przekazać swoje życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, wyrażając nadzieję, że już po feriach wrócą do szkoły, do swoich koleżanek i kolegów oraz do „normalności”, za którą wszyscy tak bardzo tęsknią.

      • Wizyta św. Mikołaja

      • 4 grudnia do naszej szkoły przybył św. Mikołaj, który odwiedził w tym roku dzieci z kl. 0 i przedszkola. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały na przybycie niezwykłego gościa. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki, a piękne dekoracje i muzyka wprowadziły wszystkich w mikołajkowy nastrój.

       Św. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. W podziękowaniu przedszkolaki zaprezentowały natomiast swoje umiejętności wokalnei recytatorskie. Długo oczekiwana wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

      • Rozwijamy swoje zainteresowania literackie

      • Chociaż w czasie pandemii siedzimy w domu, nie porzucamy swoich zainteresowań literackich. 3 grudnia 2020 r. on-line odbyło się spotkanie koła czytelniczego klasy VI. Tym razem nasi członkowie wzięli na warsztat „Czerwonego Kapturka”, ale …. w języku angielskim. Pomyśleliśmy, że nasza nazwa – „Bookersi”, zobowiązuje, dlatego poszerzyliśmy repertuar czytelniczy o krótkie teksty w języku angielskim. Dzięki temu wzbogacamy nasze słownictwo oraz rozwijamy umiejętności językowe.

                Natomiast grupa uczniów z klasy V przygotowała recytację wiersza Juliana Tuwima pt. „Dwa wiatry”. Zapraszamy do obejrzenia krótkich filmików.

      • Mój przyjaciel – pluszowy miś

      • 25 listopada przypada DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Z tej okazji dzieci z klasy drugiej zasiadły przed komputerami ze swoimi pluszakami. Ułożyły i zapisały w zeszycie opisy misiów. Jednak naszym głównym bohaterem tego roku nie był ten pluszowy i „przytulaśny” miś, tylko prawdziwy niedźwiedź. Uczniowie obejrzeli prezentację o historii powstania święta, poznali też wszystkie gatunki niedźwiedzi żyjących na Ziemi, jego budowę ciała i sposób odżywiania. Przy dźwiękach piosenek o misiach dzieci wykonały z papieru, według podanej instrukcji, swojego Miśka. Natomiast w ramach lekcji wychowania fizycznego poćwiczyły, używając oczywiście pluszowych maskotek.

                Zajęcia zakończono cytatem z Kubusia Puchatka pasującym do dzisiejszej pandemicznej rzeczywistości: ,,A ty jak się masz? – spytał Puchatek. – Nie bardzo się mam – odpowiedział Kłapouchy. – Już nie pamiętam czasów, żebym jakoś się miał’’. Mamy nadzieję, że szybko wrócimy do szkoły i każde kolejne urodziny Puchatka spędzimy już razem.

      • „Moja mała Ojczyzna” w obiektywie drugoklasistów

      • W związku z listopadowym świętem narodowym uczniowie klasy drugiej wzięli udział w klasowym projekcie fotograficznym pt. „Moja mała Ojczyzna”, w ramach którego wykonali piękne zdjęcia swojej najbliższej okolicy.

                Celem projektu było przedstawienie charakterystycznych miejsc w naszym najbliższym otoczeniu, rozwijanie poczucia przynależności do ,,małej ojczyzny” oraz budzenie zainteresowań lokalną kulturą. Bardzo byśmy chcieli, aby udział w projekcie uwrażliwił dzieci na walory naszej okolicy, niestety tak często pomijane w myśl powiedzenia „cudze chwalicie, swego nie znacie”.

                Uczniów przygotowała p. Beata Lada.

      • 11 Listopada - uczciliśmy Święto Niepodległości

      •    W związku z obchodzonym w listopadzie Świętem Niepodległości zorganizowaliśmy na terenie naszej szkoły dwa konkursy plastyczne.

                Pierwszy z nich nosił tytuł „Orzeł Biały – nasza duma” i był skierowany do uczniów przedszkola i klas I – III. Był to projekt rodzinny, przy którym pracowały nie tylko dzieci, ale wyjątkowo pomagali rodzice i rodzeństwo.

                Nagrodę główną otrzymała Anna Sudoł (kl. II). Ponadto miejsca nagrodzone przyznano Gabrieli Siudak (kl. 0), Karolowi Klecha (kl. I), Klaudii Fili (kl. III) oraz Marcinowi Bałutowi (kl. II). Wyróżnienia otrzymali: Wiktor Płaza (kl. I), Emilia Płaza (kl. 0), Ewelina Sudoł (kl. II), Wiktoria Marut (kl. II), Rafał Płaza (kl. 0), Weronika Chudzik (kl. II), Oliwia Sudoł (kl. II), Julia Pikor (kl. II), Wiktor Chudzik (kl. II), Bartłomiej Sołtys (kl. II).

                Drugi konkurs, skierowany do uczniów klas V – VIII, nosił tytuł „Lapbook dla Polski”. Powstało dziesięć pomysłowych prac. Wyróżnienia otrzymali: Dawid Bałut (kl. VI), Gabriela Sołtys (kl. VI), Amelia Fila (kl. VI), Aleksandra Wyka (kl. VI), Magdalena Siudak (kl. V) oraz Oliwia Rębisz (kl. VII).

                Nagrody książkowe i dyplomy zostaną rozdane po powrocie do szkoły.

                Konkurs przygotowały p. Beata Lada i p. Małgorzata Wyka.

      • Inauguracja pracy Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookersi”

      • 19 października 2020 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Szkolnego Koła Czytelniczego „Bookersi”. Tym razem wzięliśmy na warsztat utwory Andrzeja Maleszki z serii „Magiczne Drzewo”. Nie ograniczaliśmy się do jednego tytułu, więc opowieści o przeczytanych książkach były barwne, często zaskakujące i zabawne. Mamy w swoim gronie czytelników, którzy zmierzyli się już niemal z całą serią (12 powieści!!), dlatego w trakcie dyskusji mogliśmy wymieniać się spostrzeżeniami na temat przeczytanych tekstów.

                Plany na nowy rok szkolny mamy ambitne, ale niech zostaną póki co słodką tajemnicą. J

                Koło czytelnicze prowadzi p. Małgorzata Wyka.

        

       •  
      • Spotkanie poetyckie

      •  18 września 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panem Poetą, autorem książek dla dzieci i dorosłych (picturebooków), które – jak sama nazwa wskazuje, opatrzone są ręcznymi rysunkami. Te edukacyjne bajki bardzo spodobały się naszym młodszym czytelnikom, gdyż Pan Poeta nie tylko ciekawie opowiadał o swoich książkach, ale wykazał się również dużym poczuciem humoru i otwartością.

                Spotkanie przygotowano we współpracy Biblioteki Publicznej w Nowym Narcie (Barbara Marut) i naszej szkolnej biblioteki (Alina Kobylarz).