• Aktualności

      • „Noniek” w iTeatrze

      • 17 października uczniowie I i III klasy obejrzeli przedstawienie pt. „Noniek”, które przygotował Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie w ramach programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. 

       Tytułowy Noniek to sympatyczny bohater bajki autorstwa Marty Guśniowskiej, który zawdzięcza swoje imię dopowiadanemu do obserwowanych zdarzeń komentarzowi „No nieee…”. Bohater wyrusza w podróż, by odzyskać dobry humor. Jego historia wzbogacona została materiałem muzycznym i tańcami, dzięki czemu przedstawienie było ciekawe i – tradycyjnie, spodobało się naszym uczniom. 

      • Wycieczka rowerowa klasy III

      • 13 października uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Aliną Kobylarz uczestniczyli w wycieczce rowerowej. Tym razem pojechali do parku w Nowym Narcie, gdzie nietrudno było znaleźć symptomy jesieni w ten piękny, słoneczny dzień.

       Wycieczka była świetną okazją do budowania dobrych relacji w zespole klasowym i w sposób aktywny spędzić czas, korzystając z uroków tegorocznego października. 

        

      • WYCIECZKA SZKOLNA – SANDOMIERZ, BARANÓW SANDOMIERSKI

      • 5 października 2022 roku nasi uczniowie i ich koledzy ze szkoły w Cholewianej Górze uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego.

       Zamek Królewski w Sandomierzu, Trasa Podziemna, Brama Opatowska, Ucho Igielne, Wąwóz Lessowy, Góry Pieprzowe, Zamek w Baranowie Sandomierskim - zwany małym Wawelem, to tylko kilka z licznych atrakcji naszej wycieczki. Zmotywowani napiętym planem dnia wyruszyliśmy we wczesnych godzinach rannych.

       Sandomierz przywitał nas piękną pogodą. Seminarium, do którego zostaliśmy zaproszeni przez księdza rektora, pokazywał nam diakon Mateusz. Księgozbiór Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu liczy ok. 200 tysięcy woluminów, wszyscy z zainteresowaniem słuchali o 500 letnich księgach znajdujących się w tym zbiorze.

       Następnym punktem naszej wycieczki była podziemna trasa, ten zespół dawnych piwnic o długości 470 m i najgłębszym wyrobisku  znajdującym się na głębokości 12 m oglądaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Wysłuchaliśmy również najsłynniejszą z legend o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, która kosztem własnego życia uratowała miasto przed oblegającymi je Tatarami. Po tej pełnej wrażeń wędrówce słynnymi lochami udaliśmy się na Zamek Królewski, gdzie dalej zgłębialiśmy historię zamku i Sandomierza, podziwiając jednocześnie wystawę w zamkowym muzeum.

       Kolejnym punktem w naszym grafiku była Brama Opatowska. To jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza, wzniesiona w 1362 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Wspinając się po 129. schodkach, dotarliśmy na szczyt bramy, skąd mogliśmy podziwiać panoramę Sandomierza.

       Po pysznym obiedzie podekscytowani ruszyliśmy w dalszą trasę. Kolejnym punktem wycieczki był Wąwóz Lessowy Świętej Królowej Jadwigi - to  około półkilometrowy wąwóz lessowy, a  maksymalna wysokość u jego wylotu wynosi ponad 10 m. Jest to wspaniały pomnik przyrody. Z niedowierzaniem patrzyliśmy na wyżłobione przez wodę strome ściany wąwozu i wysłuchaliśmy historii powstania tego miejsca. Niejeden z naszych wychowanków poczuł lekkie ukłucie zazdrości, gdy usłyszał, iż wąwóz ten przemierza część sandomierskich uczniów w codziennej drodze do szkoły.

       Po przepięknym wąwozie czekała nas wizyta w jeszcze jednym szczególnym miejscu ziemi sandomierskiej - w Górach Pieprzowych.

       Złota polska jesień w tym rezerwacie przyrody zachwyciła każdego z uczestników naszej wycieczki i chociaż Pieprzówki kondycyjnie są wymagające, każdy z nas był zachwycony widokami. Usiedliśmy tu na chwilę i wysłuchaliśmy opowieści Pani Agnieszki Lipiec - naszej przewodnik, z którą zwiedzaliśmy Sandomierz i okolice. Dziękując jej za zaangażowanie, wiedzę i fascynujące legendy i historie, odśpiewaliśmy tradycyjne „hip hip hura!”, w ten sposób żegnając się z panią przewodnik i Sandomierzem.

       Uwieńczeniem naszej wycieczki był Zamek w Baranowie Sandomierskim – piękna, wzniesiona w XVI w budowla, która zawdzięcza najprawdopodobniej swój kształt włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci`emu. Historia zamku jest nieprawdopodobna i fascynująca, kto był, to miał okazję ją poznać.

       Wycieczkę zorganizowała p. Justyna Ziober. Opiekę nad uczniami sprawowali również p. Agnieszka Baran, p. Barbara Drelich – Scilanga, p. Bogumiła Lesiczka, ks. Grzegorz Stępień

      • SPOTKANIE Z PANEM STRAŻAKIEM

      • Dnia 6 października bieżącego roku w naszej szkole z inicjatywy Pedagog Pani Barbary Drelich – Scilanga odbyło się spotkanie z Panem Zbigniewem Dudzikiem, zawodowym emerytowanym pracownikiem Straży Pożarnej. Pan Zbyszek to rodowity mieszkaniec Cholewianej Góry i  tak naprawdę od niedawna jest na emeryturze.

       Bardzo chętnie skorzystał z zaproszenia i przybył z pogadanką i ciekawymi prezentacjami oraz filmikami przygotowanymi dla uczniów klas VI-VIII.

       W ciekawy sposób przedstawił uczniom struktury oraz zasady funkcjonowania Straży Pożarnej oraz ogólne kryteria dostania się na kierunek studiów związany z pracą w pożarnictwie.

       W sposób niezwykle interesujący przedstawił zagrożenia między innymi : pożary ciał stałych, pożary cieczy palnych, pożary gazów, pożary tłuszczów oraz była mowy o czadzie i objawach jego zatruciem, jako czymś  wyjątkowo niebezpiecznym .

       Pan Zbyszek zwrócił uwagę i ukierunkował uczniów na to, co należy robić, jeżeli znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji oraz jak w głównej mierze zapobiec takim sytuacjom.

       Młodzież chętnie i z wielką ciekawością uczestniczyła w spotkaniu z Panem Strażakiem. W dowód wdzięczności na zakończenie wręczyli słodki upominek i zaprosili na kolejne takie spotkania.

      • DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE IV

      • Życzenia, upominki, uśmiech na twarzy i mnóstwo wrażeń… Tak właśnie wyglądał Dzień Chłopaka w klasie IV. Dziewczyny zadbały, aby to był niezapomniany dzień. Przygotowały swoim kolegom słodki poczęstunek, złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta oraz wręczyły drobne prezenty.  

       Następnie odbyły się konkurencje  sprawdzające wiedzę chłopaków na temat motoryzacji, sportu oraz zasad dobrego wychowania. Po wykonaniu zadań wszyscy otrzymali dyplomy „Super Chłopaka”. Wspólne świętowanie minęło w miłej i radosnej atmosferze.

       Wszystkim chłopcom życzymy spełnienia marzeń:) 

      • WYCIECZKA INTEGRACYJNA – PAINTBALL

      • 14 września 2022 roku uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce  integracyjnej na paintball w Wilczej Woli. Celem wycieczki była nie tylko integracja zespołów klasowych, ale również kształtowanie umiejętności pracy w grupie – budowanie teamu, propagowanie zdrowej rywalizacji opartej na zasadzie fair play, upowszechnianie sportu oraz aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Na miejscu przedstawiono uczniom regulamin i zasady gry w paintball.  Zostali oni przeszkoleni w zakresie poruszania się w terenie, taktyki oraz zasad strzelania z różnych pozycji. Rozgrywki na polu paintballowym dostarczyły wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń i ogromnych emocji. Po wspaniałej, ale i wyczerpującej zabawie uczniowie spędzili wspólnie czas przy ognisku.

      • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

      • Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata” odbywa się pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze!”. 26 września dołączyli do niej trzecioklasiści, którzy wyruszyli na wycieczkę, zbierając śmieci nie tylko na terenie szkoły, ale także po najbliższej okolicy.

       Jest to już 29. finał tej akcji i niestety.. śmieci nadal nie brakuje w rowach, przy drogach czy w lasach. Dlatego tak ważna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat, aby Ziemia – nasz wspólny dom, była miejscem przyjaznym i pięknym.

      • Pierwszaki powitały jesień

      • 23 września w klasie pierwszej zorganizowano powitanie jesieni. Dzieci przygotowały ciekawe jesienne przebrania oraz przyniosły jesienne rekwizyty. W wiklinowych koszach znalazły się kolorowe liście, owoce z sadu - jabłka, gruszki, śliwki, orzechy; owoce z lasu - żołędzie, kasztany, szyszki i jarzębina. Pierwszoklasiści obejrzeli prezentację o zachodzących zmianach w przyrodzie, rozwiązywali zagadki i rebusy. Były też zabawy muzyczno -ruchowe. Na podstawie poznanych wiadomości dzieci wykonały jesienne karty pracy, natomiast z przyniesionych darów jesieni przygotowały śmieszne kukiełki.

       Mamy nadzieję, że tak miło powitana jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

      • DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      • 20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Dzień Przedszkolaka". Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły. Uczestniczyły w różnych zabawach muzyczno- ruchowych. Pozowały do zdjęć w fotobudce oraz na kartce odcisnęły swoje dłonie. Na koniec przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz drobne upominki. Ten dzień dostarczył wszystkim wiele radości. Przedszkolakom życzymy dużo uśmiechu oraz samych wspaniałych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

      • Talenciaki - akcja w Lidlu

      • Robisz zakupy w Lidlu?

       Jeśli tak, możesz wesprzeć naszą szkołę w zdobyciu pomocy dydaktycznych

       Co musisz zrobić aby otrzymać Talenciaki i przekazać je szkole?

       Zrób zakupy w Lidlu na kwotę min. 50 zł.

       W Twoim koszyku musi znaleźć się świeży owoc lub warzywo

       Do kwoty zakupów nie wliczają się artykuły: alkoholowe, tytoniowe, farmaceutyczne i produkty dla niemowląt.

       Kupon/kupony odbierz podczas zapłaty w kasie lub od obsługi sklepu jeśli skorzystałeś z kasy samoobsługowej.

       Zdobyte Talenciaki przypisz szkole wybierając jeden ze sposobów:

       a) Zeskanuj kod QR

       b) Wpisz nr kodu przez stronę internetową www.lidl.pl/Szkoly

       c) Wrzuć kupon do pudełka, które znajdziesz w naszej placówce.

       Czas trwania akcji 5.09-20.11.2022r.

       Szczegółowe informacje na stronie www.lidl.pl/Szkoly

       Zachęcamy do aktywnego włączenia się do akcji!

      • Integracyjne ognisko klasy III

      • 8 września uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Aliną Kobylarz wzięli udział w klasowym ognisku integracyjnym. Spotkali się obok budynku szkolnego, gdzie nie tylko znajduje się miejsce na ognisko, ale również przestrzeń do zorganizowania gier i zabaw zespołowych. Była to również okazja do dłuższych rozmów po wakacyjnej przerwie.

       W przygotowanie ogniska włączyli się rodzice uczniów. Serdecznie dziękujemy! 

      • .

      • 1 WRZEŚNIA 2022 ROKU /CZWARTEK/ odbędzie się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego wg następującego planu:


       1.  Godz. 8:00  - rozpocznie się Msza św. w kościele parafialnym w Nowym Narcie.

       2.  Po Mszy św. autobus szkolny przewiezie uczniów do Starego Nartu.

       3.  Godz. 9:10 odbędzie się spotkanie informacyjne w szkolnej hali sportowej.

       4.  W godz. 10:00 - 10:45 zaplanowana jest lekcja z wychowawcą klasy. 

       5.  O godz. 10:50 autobus odwiezie uczniów do Gwoźdźca i Nowego Nartu. 

       Serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców!

      • DYŻURY BIBLIOTEKI

      • Biblioteka szkolna w czasie wakacji będzie pełniła dyżur w godz. 9.00 - 10.00 (piątki) w następujących terminach: 8.07.2022 r., 15.07.2022 r., 22.07.2022 r., 29.07.2022 r., 5.08.2022 r., 12.08.2022 r. 

       Książki czekają,  zapraszamy chętnych czytelników. 

      • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

      • 24 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021 – 2022. Cała społeczność uczniowska wraz z rodzicami zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw z wyróżnieniem, dyplomów i nagród za cały rok pracy. Uroczystości przewodniczył Dyrektor – p. Zygmunt Kowalski, który życzył wszystkim zebranym udanych i bezpiecznych wakacji.   

      • TYDZIEŃ ZDROWIA

      • W ramach realizacji programu profilaktycznego „Trzymaj formę” w naszej szkole zorganizowany został w czerwcu „ Tydzień Zdrowia”. Działania podejmowane podczas realizacji programu zmierzają do kształtowania prozdrowotnych postaw i nawyków wśród uczniów poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia oraz zbilansowanej diety.

       Podczas lekcji wychowawczych uczniowie pogłębili swoją  wiedzę o znaczeniu prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka. Następnie przygotowywali zdrowe przekąski, m.in. kanapki z dodatkiem warzyw, sałatki i szaszłyki owocowe, koktajle oraz lody z owocami. Odbyły się również rozgrywki piłki nożnej, w których wzięli udział uczniowie klas IV- VIII. Mecze były sędziowane przez p. Iwonę Chudzik i p. Katarzynę Stanowską, a zwycięzcami okazali się:

       - młodsza grupa: I miejsce- klasa 5, II miejsce- klasa 4;

       - starsza grupa: I miejsce- klasa 7, II miejsce- klasa 6, III miejsce- klasa 8.

       Nagrodę najlepszego strzelca otrzymał Nikolas Fila.

       Koordynatorem programu „Trzymaj formę” jest p. Agnieszka Baran.

        

      • Zdrowe śniadanie w klasie I

      • W ramach Tygodnia Zdrowia uczniowie klasy I przygotowali nie tylko zdrowe, ale też pożywne posiłki. W jednym dniu były to kanapki z dodatkiem warzyw, natomiast następnego dnia powstały pyszne sałatki owocowe, koktajle i szaszłyki. Pierwszaki jednocześnie miały okazję porozmawiać o produktach występujących w ich codziennych posiłkach i o zasadach zdrowego odżywiania.

      • Góra Grosza

      • Nasz szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej pn. „Góra Grosza”. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego.

       Zebrane pieniądze zostały policzone i wysłane do fundacji. Akcję przeprowadziła p. Edyta Pikor.

      • Pożegnanie klasy 8

      • Ósmoklasiści zakończyli szkołę podstawową, dlatego z tej okazji przygotowali uroczystą akademię, którą rozpoczęli od tradycyjnego poloneza, odtańczonego wraz z młodszymi koleżankami i kolegami. W kolejnej części programu usłyszeliśmy recytacje, podziękowania i podsumowanie drugiego etapu edukacyjnego. Całość wzbogacono fragmentami piosenek i prezentacją multimedialną.

       W imieniu naszej szkolnej społeczności ósmoklasistów pożegnali uczniowie z klasy siódmej, którzy przygotowali pełną humoru część artystyczną, wręczając swoim starszym koleżankom i kolegom symboliczne prezenty, wyrażające ich zainteresowania i nawyki. Wyczekiwanym punktem programu była prezentacja multimedialna, dzięki której uczniowie mogli przenieść się w czasie i powspominać swoje początki w murach naszej szkoły.  

       Uroczystość podsumował dyrektor – p. Zygmunt Kowalski, składając ósmoklasistom gratulacje i serdeczne życzenia na kolejne lata ich szkolnej przygody.

       Pożegnanie klasy ósmej przygotowały p. Maria Skiba, p. Barbara Drelich – Scilanga, p. Iwona Chudzik.

      • Zakończenie klasy III

      • Trzecioklasiści z okazji zakończenia pierwszego etapu edukacyjnego przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni pożegnalną część artystyczną. Ze sceny popłynęły podziękowania, życzenia, ale też mnóstwo radości wyrażonej poprzez śpiew i taniec. Uczniowie III klasy wykazali, że są gotowi do rozpoczęcia kolejnego etapu swojej szkolnej przygody… a póki co.. czeka na nich zasłużony odpoczynek w czasie wakacji.

       Podziękowania i życzenia złożyli również wychowawczyni - p. Beata Lada oraz dyrektor – p. Zygmunt Kowalski.   

      • Projekt edukacyjny w kl. IV

      • Uczniowie klasy IV w ramach lekcji przyrody przygotowali projekt pn. „Nasza okolica”, dzięki czemu mieli okazję bliżej poznać ważne miejsca w swoim najbliższym otoczeniu. Następnie wykonali wiele zdjęć i rysunków, które zamieścili we własnoręcznie wykonanych albumach. Swoje prace zaprezentowali na forum klasy oraz na szkolnym korytarzu.  

       Prace nad projektem koordynowała p. Grażyna Pikor.