.
Kiermasz
Wycieczka klas V-VI
28 listopada 2024 roku uczniowie klas V-VI wraz ze swoimi wychowawcami, p. Barbarą Drelich- Scilanga i p. Marią Skiba, uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej. Najpierw zwiedzili Muzeum Chrystusa Frasobliwego im. Ks. Ludwika Bielawskiego w Jeżowem. Ta wyjątkowa placówka muzealna posiada kilkaset eksponatów o tematyce sakralnej, wśród których przeważają wizerunki Chrystusa Frasobliwego: figurki, płaskorzeźby, obrazy i ikony. Muzeum w Jeżowem jest jedyną placówką w Polsce posiadającą zbiory o tej tematyce.
Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem- polskiej stolicy wikliny i wikliniarstwa. Uczniowie wzięli udział pokazie kunsztu wyplatania oraz w warsztatach wikliniarskich. Obejrzeli także ekspozycję wikliny artystycznej i użytkowej oraz wystawę historyczną. Wędrówka po centrum to prawdziwa przyjemność. Zachwyca piękna dama w długiej wiklinowej sukni, oryginalne meble, rzeźby, a nawet stroje z wikliny. Prezentowane dzieła przekonują, że z wikliny można wypleść niemal wszystko, a granicę stawia tylko wyobraźnia.
Na koniec uczniowie mieli okazję skosztować przepyszną, włoską pizzę oraz w przyjemny sposób spędzić ze sobą czas na rozmowach i wspólnej zabawie.
To był bardzo ciekawy dzień, pełen wrażeń i radości. Taka forma wycieczki była świetną okazją do poznania nowych miejsc, do integracji uczniów oraz budowania zgranych zespołów klasowych.
25
Szkolna Zabawa Andrzejkowa
27 listopada w naszej szkole odbyły się długo wyczekiwane Andrzejki – dzień pełen radości, tańców i tradycyjnych wróżb. Już od rana młodsze klasy, od przedszkolaków po trzecioklasistów, miały okazję wziąć udział w przygotowanych atrakcjach. Nad ich dobrą zabawą czuwali starsi uczniowie oraz panie wychowawczynie, które zorganizowały różnorodne gry i tańce. Sala wypełniła się śmiechem, a radosna muzyka zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy.
Popołudniowa część należała do starszych uczniów, którzy bawili się przy hitach serwowanych przez niezawodnego pana Jerzego Horodeckiego. Nie mogło zabraknąć uwielbianej „belgijki”, która porwała do tańca niemal całą salę. Dodatkową atrakcją były andrzejkowe wróżby i zabawy, organizowane przez szkolny samorząd. Lanie wosku, losy szczęścia czy emocjonujące koło fortuny przyciągały tłumy i dodawały wydarzeniu niepowtarzalnego klimatu oraz nutki tajemnicy.
Cały dzień upłynął w wyjątkowo radosnej atmosferze, a każdy – zarówno najmłodsi, jak i starsi uczniowie – znalazł coś dla siebie.
Teatralne emocje uczniów z "Wanted" na wojewódzkiej scenie
29 listopada nasz Szkolny Teatr "Wanted" miał okazję reprezentować powiat i naszą szkołę na XV Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Porozmawiajmy o uzależnieniach". Atmosfera rywalizacji była pełna pasji i emocji – na scenie zmierzyło się 10 utalentowanych grup, a każda z nich wniosła na scenę pasję i wysoki poziom artystyczny.
Podczas oczekiwania na wyniki konkursu nasi uczniowie wzięli udział w inspirujących warsztatach prowadzonych przez profesjonalnego aktora, zdobywając nowe umiejętności i doświadczenie.
Choć tym razem nie udało się zająć miejsca na podium, wyjazd był dla młodych aktorów niezwykle wartościową lekcją radzenia sobie ze stresem i emocjami towarzyszącymi występom na dużej scenie.
Gratulujemy zaangażowania i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!
1
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Z tej okazji, w dniu 25.11.2024 r., przedszkolaki z klasą ,,O” uczestniczyły w obchodach ,,Światowego Dnia Pluszowego Misia”. Każde dziecko przyniosło swojego ukochanego misia.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy piosenkach o misiach, smakowały pyszny miodek oraz tworzyły własne pluszowe misie.
Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.
Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
II-klasiści, razem ze swoją wychowawczynią, panią Mariolą Sudoł, również uczcili Dzień Pluszowego Misia. Oprócz swoich ukochanych maskotek z domu, każdy z nich robił nowego misia ze skarpetek. Dzieci z zapałem dobierały materiały, wycinały kształty i przyszywały guziki jako oczy oraz nosek, a gotowe misie otrzymywały imiona.
Wszyscy świetnie się bawili i cieszyli wspólnie spędzonym czasem.
Dlaczego śnieg się lepi?
Co to jest pogoda? Jakie składniki pogody znamy? Czym śnieg różni się od deszczu? Na te i wiele innych pytań uczniowie klasy IV odpowiadali podczas zajęć przyrody.
Klasa IV, pod opieką pani Justyny Ziober, zgłębiała tajemnice otaczającego nas świata.
Przyroda to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące różnorodne zjawiska występujące w naszym środowisku. Najlepiej poznaje się naturę i otaczający nas świat w sposób bezpośredni, materialny. Każdy człowiek, a szczególnie młody, chce dotknąć natury, aby lepiej ją zrozumieć. W terenie łatwiej jest pojąć takie procesy jak parowanie, skraplanie czy różnicę między śniegiem a deszczem.
Klasa IV zna już odpowiedzi na te pytania. Zajęcia terenowe były nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, lecz także wspaniałą zabawą i możliwością integracji klasowej.
16
Fascynujący świat chemii
Uczniowie klasy 7 przekonali się, że chemia, choć bywa czasem trudna, może być również niezwykle ciekawą przygodą. Na zajęciach przygotowali swoje pierwsze domowe kosmetyki: peeling kawowy lub peeling cukrowy. Wszyscy zrozumieli, że chemia otacza nas na każdym kroku. Produkty gospodarstwa domowego i spożywcze to w rzeczywistości związki chemiczne. Młodzi odkrywcy odkryli, jak różnorodny i interesujący jest świat chemii. Innowacyjne doświadczenie uczniowie przeprowadzali pod czujnym okiem pani Justyny Ziober.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne eksperymenty!
29
Dzień Życzliwości w klasie V
21 listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji klasa V, wspólnie z wychowawczynią p. Basią, przygotowała przepyszne gofry! Było ich tak dużo, że Piątaki podzielili się nimi z młodszymi i starszymi kolegami.
Był to nie tylko smaczny, ale i wyjątkowy czas integracji, który umocnił klasowe więzi. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile pełne uśmiechu i życzliwości! ☺️
Geografia też może być słodka
Uczniowie klasy 7 odkryli, że geografia może być nie tylko fascynująca, ale także… słodka! Na zajęciach poświęconych glebom wykonali swoje pierwsze, urocze i jednocześnie smaczne profile glebowe. Dzięki wyobraźni i kreatywności perfekcyjnie opanowali temat lekcji. Takie pojęcia jak poziom wmywania, poziom wymywania, poziom próchniczny czy skała macierzysta nie stanowią już dla nich żadnej tajemnicy.
Nauka w tej innowacyjnej formie przypadła uczniom do gustu, a zajęcia dostarczyły im mnóstwa radości. Wszyscy świetnie się bawili, a wraz z panią Justyną Ziober już planują kolejny inspirujący projekt.
38
Spotkanie z Policją podczas wywiadówki
18 listopada, podczas wywiadówki w naszej szkole, odbyło się spotkanie rodziców z funkcjonariuszami Policji z Powiatowej Komendy w Nisku: mł. asp. Iwoną Jarosz oraz sierż. szt. Grzegorzem Szczębarą.
Poruszono istotne tematy związane z bezpieczeństwem dzieci, takie jak: zagrożenia w internecie, nadzór rodzicielski oraz niebezpieczeństwa współczesnego świata.
Dziękujemy Policji za cenne wskazówki i zaangażowanie.
15 listopada – Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W ramach przygotowań uczniowie uczestniczyli w ogólnoświatowej akcji, biorąc udział w zabawach matematycznych, takich jak „Hasło dnia” i „Matematyczne spacery”.
Podczas wydarzenia dzieci wcieliły się w rolę egzaminatorów, sprawdzając znajomość tabliczki mnożenia wśród kolegów i dorosłych. Osoby, które poradziły sobie bezbłędnie, otrzymały pamiątkowe dyplomy. Akcję koordynowała Pani Edyta, a wszyscy świetnie się bawili, ucząc się przez zabawę.
Dziękujemy za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas!
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole
Droga Polski do niepodległości miała swój początek wraz z końcem I wojny światowej. Jednak z wybuchem kolejnego światowego konfliktu zbrojnego Polacy znów utracili swoją państwowość, a miliony straciły życie. Pośrednim skutkiem II wojny światowej był również okres zniewolenia przez Związek Sowiecki. Dlatego właśnie o tych kartach naszej historii należy szczególnie pamiętać i przypominać je w dniu Narodowego Święta Niepodległości, które przypada 11 listopada, a w naszej szkole obchodzone było w piątek, 8 listopada.
Uczniowie klasy czwartej, wraz z chórem, w skład którego weszli uczniowie klas od piątej do siódmej, zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne, w którym przypomnieli nam najważniejsze wydarzenia i postacie historyczne związane z drogą do odzyskania przez Polaków suwerenności. Nie zabrakło również patriotycznych pieśni, a o godzinie 11:11 wybrzmiał śpiewany przez całą społeczność szkolną „Mazurek Dąbrowskiego”. Również nasi najmłodsi, czyli przedszkolaki, uczniowie zerówki oraz klas I-III, mieli okazję zaprezentować wybrane piosenki opowiadające o miłości do ojczyzny.
Tego dnia w szkole czuć było podniosłą atmosferę, połączoną z dumą, że żyjemy w niepodległej Polsce. Słowa „Roty”, naszego hymnu państwowego, czy „Pierwszej Brygady” jeszcze przez długi czas wybrzmiewały w naszych uszach.
Szkoła pamięta - Dzień Wszystkich Świętych
Listopad to czas zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. W Dzień Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły, pamiętając o zmarłych, odwiedzili groby bliskich oraz osób, które miały szczególny wpływ na naszą społeczność – zmarłych nauczycieli, księży i innych. To chwila refleksji, by docenić ich wkład w nasze życie.
Uczniowie klasy 7, razem ze swoją wychowawczynią, panią Kasią, zaangażowali się w upamiętnienie lokalnej historii, porządkując pomnik ofiar II wojny światowej. Dzięki ich pracy miejsce to odzyskało należny szacunek, a młodzież miała okazję lepiej poznać i uczcić pamięć tych, którzy zginęli za ojczyznę.
„Śmierć nie jest końcem, ale początkiem nowego etapu, w którym nadal żyją ci, którzy potrafili pozostawić ślad w sercach innych.”
„Śmierć nie jest końcem, ale początkiem nowego etapu, w którym nadal żyją ci, którzy potrafili pozostawić ślad w sercach innych.”
Magiczny czas w Akademii Pana Kleksa
Nie od dziś wiadomo, że lektura „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to jedna z tych wyjątkowych książek, które na długo zapadają w pamięci uczniów i nawet osoby dorosłe, po latach wspominają tę książkę jako jedną z barwniejszych i chętnie czytanych w szkole. To też jedna z tych lektur, których omawianie staje się pretekstem do integracji klasy i kreatywnych pomysłów na lekcje łączące zabawę z nauką. Tego właśnie mogła doświadczyć w ostatnich dniach klasa czwarta, która omawianie lektury rozpoczęła od „magicznego” przeniesienia się do Akademii Pana Kleksa. Każdy z uczniów dostał legitymację tej niezwykłej akademii, która uprawniała jego posiadaczy do otrzymywania zamiast plusów za aktywność – piegów. Czwartoklasiści, których od momentu omawiania lektury imiona rozpoczynały się oczywiście na literę A, brali między innymi udział w takich lekcjach jak: kleksografia, przędzenie liter, geografia, rupieciarnia. Ponadto tworzyli podobizny Pana Kleksa, rywalizowali o piegi w quizie na temat znajomości treści lektury, poznawali historię szpaka Mateusza i wiele innych. Z pewnością był to czas, który będą wspominać z uśmiechami na twarzach, a magiczna akademia będzie kojarzyła im się z kreatywnością i niezwykłymi przygodami.
3
Październikowe rekolekcje
Relacja uczestniczki
Razem z koleżankami i kolegami z klas 6-8 brałam udział w rekolekcjach na początku października, które miały miejsce w Domu Rekolekcyjnym Augustianum w Radomyślu nad Sanem. Celem wyjazdu było omówienie czterech ważnych tematów: uzależnienia od mediów społecznościowych, szacunku do rodziców, pogłębiania wiary oraz życia sakramentalnego. Tematy te analizowaliśmy w mniejszych grupach, które prowadziłyśmy z koleżankami. Po zakończeniu dyskusji spotykaliśmy się na auli, gdzie każda grupa przedstawiała swoje wnioski. Oglądaliśmy także filmy, które pomagały nam lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia.
We wtorek wybraliśmy się do kościoła w Młodocinie, gdzie odbyła się msza święta. Dowiedzieliśmy się, że kościół ten został zniszczony przez Niemców w 1944 roku, dopiero za trzecim razem, kiedy zostały wyniesione z niego obrazy Matki Bożej Bolesnej i Matki Bożej Pocieszenia.
Każdego wieczoru mieliśmy czas na integrację, który obejmował zabawy taneczne oraz inne aktywności, sprzyjające wzajemnemu poznawaniu się.
Ostatniego dnia rekolekcji pojechaliśmy do Sandomierza, gdzie zwiedziliśmy Wyższe Seminarium Duchowne i Bazylikę Katedralną.
Te rekolekcje były dla mnie bardzo cennym doświadczeniem. Mogłam nie tylko pogłębić swoją wiarę, ale też lepiej zrozumieć, jak radzić sobie z problemami współczesnego świata. Czas spędzony z rówieśnikami i opiekunami na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci.
Dyktanda na Święto Niepodległości – Zapisz się i świętuj z nami!
Z ogromną radością zapraszamy na V edycję krajowego Dyktanda z okazji Dnia Niepodległości! To niezwykłe wydarzenie, które z roku na rok zyskuje na popularności i zbiera tysiące uczestników z każdego zakątka kraju. W tym roku przygotowaliśmy dyktando pełne tematyki patriotycznej i motywów powiązanych ze Świętem Niepodległości, które wszyscy uczestnicy będą mieli okazję rozwiązać, niezależnie od wieku.
Szkolny Teatr "Wanted" zwycięża na Eliminacjach Powiatowych
24 października teatr szkolny "Wanted" wziął udział w eliminacjach powiatowych XV Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Porozmawiajmy o uzależnieniach”. Spektakl przygotowany przez naszych uczniów pod opieką pani Aldony Klechy zdobył uznanie jury, co zaowocowało pierwszym miejscem.
Tematyka przedstawienia dotyczyła uzależnienia od technologii i internetu, które stają się coraz bardziej powszechne. Przedstawienie wzbudziło głębokie refleksje wśród widzów, skłaniając ich do przemyśleń nad aktualnymi problemami społecznymi.
Dziękujemy organizatorom, nauczycielom, a przede wszystkim gratulujemy naszym uczniom, którzy z entuzjazmem angażują się w takie inicjatywy.
Już w listopadzie czeka nas wojewódzki etap, w którym nasz teatr będzie miał szansę zaprezentować się szerszej publiczności.
Spotkanie z pisarzem
W piątek 18 października naszą szkołę odwiedził Mateusz Cetnarski - najmłodszy
pisarz fantasy w Polsce. Swoją debiutancką powieść ,,Bright. W otchłani kłamstw” wydał,
gdy miał 15 lat. Napisał również kolejną część „Bright. Upadek” oraz książkę „Feel alive”,
w której, jak sam mówi chce pokazać, jak rozwijać swoje pasje, zainteresowania i dążyć do
realizacji marzeń. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali relacji młodego autora, który dzielił
się z nimi swoimi doświadczeniami związanymi z pisaniem i wydawaniem książek,
rozwijaniem własnych zainteresowań oraz wiarą w siebie. Na koniec spotkania jego
uczestnicy mięli również okazję poznać pasję młodego artysty jaką jest taniec do muzyki
Michaela Jacksona. Całość spotkania łącznie z zaprezentowanym na koniec układem
choreograficznym spotkała się z gromkimi brawami szkolnej publiczności.
Naszemu gościowi życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy za spotkanie.
2
Spotkanie z podróżnikiem
23 października nasza szkoła miała zaszczyt gościć podróżnika Mateusza. Z pasją i zaangażowaniem opowiadał on o swoich podróżach, ze szczególnym uwzględnieniem wypraw do Egiptu. Uczniowie byli pod wrażeniem nie tylko jego ekspresyjnego stylu mówienia, ale także bogatej wiedzy.
Spotkanie okazało się żywą lekcją, która wzbogaciła nas o informacje z zakresu geografii oraz interesujące historyczne ciekawostki.
Dziękujemy panu Mateuszowi za wspaniałą prezentację i mamy nadzieję, że wkrótce znów nas odwiedzi!
2