• Aktualności

            • Dzień Ziemi 2023

            • 21 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie IV klasy przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przedstawienie pt. „Smutna Ziemia”. Tytułowa bohaterka – Ziemia, była brudna, zaśmiecona i zaniedbana. Przyszły jej z pomocą różne postacie, aby zatroszczyć się o jej wygląd. Ostatecznie Ziemię posprzątały dzieci, co stanowiło zachętę do codziennej troski o naszą planetę, nie tylko w czasie jej święta. Przedstawienie urozmaiciły występy muzyczne uczniów klasy II.

              Ponadto uczniowie II i IV klasy wzięli udział w sprzątaniu terenu wokół szkoły. Natomiast na korytarzu szkolnym powstała tematyczna gazetka ścienna, która przypomina o proekologicznych zachowaniach.

              Dzień Ziemi przygotowała p. Grażyna Pikor.

            • Mocna reprezentacja w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej

            • 20 kwietnia 2023 r. w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Nisku odbyły się eliminacje na szczeblu powiatowym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Nasze uczennice bardzo dobrze reprezentowały Gminę Jeżowe, gdyż Aleksandra Wyka zdobyła II miejsce wśród uczniów klas V – VIII, natomiast Julia Pikor zajęła III miejsce w kategorii klas I – IV.

               

              Serdecznie gratulujemy!!

            • Wykład na temat Holocaustu

            • 18 kwietnia gościliśmy w naszej szkole p. Grzegorza Wołoszyna, który dla uczniów klas VI – VIII wygłosił wykład na temat Holocaustu. Pan Wołoszyn przybliżył nam historię swojej rodziny. Jego dziadkowie – Stanisław i Maria Wołoszynowie, otrzymali odznaczenie „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, gdyż w czasie wojny przez 15 miesięcy ukrywali żydowskie małżeństwo – Jadwigę i Ignacego Gorzyczańskich.

              Wykład p. Wołoszyna zbiegł się w czasie z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, więc była to okazja do pogadanki z uczniami i przeprowadzenia dodatkowych lekcji na temat trudnej i bolesnej historii II wojny światowej.

            • Dbamy o środowisko – spotkanie profilaktyczne

            • 19 kwietnia naszą szkołę odwiedziła p. Urszula Smoła z Zakładu Komunalnego w Sokołowie Małopolskim, która przeprowadziła zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I – III na temat prawidłowej gospodarki odpadami.

              Dzieci miały możliwość sprawdzić swoją wiedzę w zakresie segregowania odpadów. Dowiedziały się również, w jaki sposób zużyty papier czy plastik można jeszcze raz wykorzystać. Na zakończenie spotkania p. Urszula przeprowadziła krótki konkurs z nagrodami oraz obdarowała wszystkich uczniów drobnymi upominkami.

               

            • Szkolny Dzień Zdrowia

            • 14 kwietnia w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Dzień Zdrowia w ramach realizacji programu profilaktycznego „Trzymaj formę”. Działania podejmowane podczas realizacji tego programu zmierzają do kształtowania prozdrowotnych postaw i nawyków wśród uczniów poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia oraz zbilansowanej diety.

              Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno – profilaktycznym, które poprowadziła  p. Małgorzata Koc- trener personalny i instruktor Nordic Walking.  Uczniów podzielono na trzy grupy wiekowe. Najpierw w spotkaniu uczestniczyły przedszkolaki oraz dzieci klas 0-III, a następnie uczniowie klas IV- V i VI-VIII. Podczas pogadanki omówione zostały m.in. zasady zdrowego odżywiania, sposoby na utrzymanie właściwej postawy ciała oraz wpływ aktywności fizycznej na zachowanie zdrowego ciała i umysłu.

              Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się także część praktyczna, podczas której wszyscy uczniowie z dużym zaangażowanie wykonywali ćwiczenia fizyczne.

              Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali jabłka, a przedstawiciele społeczności szkolnej  wręczyli pani Małgorzacie skromny upominek, wyrażając w ten sposób podziękowanie za wartościowe i ciekawe spotkanie.

              W tym dniu nastąpiło również rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego pn. „Mamo, tato- nie pal, proszę”.  I miejsce otrzymała klasa III, II miejsce- oddział przedszkolny, a III miejsce- klasa II. Z kolei w konkursie na plakat promujący zdrowy styl życia I miejsce przyznano klasie IV, II miejsce klasie VI oraz III miejsce klasie VIII.

              Obchody Szkolnego Dnia Zdrowia przygotowały p. Barbara Drelich- Scilanga i p. Maria Skiba.

            • Jak dbamy o zdrowie? Przedstawienie klasy II

            • Drugoklasiści po raz kolejny przygotowali przedstawienie dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Tym razem w ten ciekawy sposób podpowiadali, jak dbać o zdrowie.

              Bohaterką inscenizacji była Karolina, która chodziła nieodpowiednio ubrana, dlatego Pani Grypa podrzuciła jej: gorączkę, chrypkę, kaszel, katar, no i Karolina leżała w łóżku chora. Ponadto dzieci uczyły się, jak dobrze myć zęby, w czym pomagała zaproszona na lekcję nasza szkolna pielęgniarka – p. Czesława Delekta. Uczniów odwiedził też leśny lekarz - dzięcioł, który usunął bolącego zęba krasnalkowi. Na zakończenie mali artyści zaśpiewali też piosenki ,,Szkolni lekarze" i ,, Myj zęby".

              Zaproszone dzieci z uwagą i zainteresowaniem oglądały, słuchały i przede wszystkim uczyły się poprzez wspólną zabawę.

            • W oczekiwaniu na Wielkanoc

            • W dniach 28 - 29 marca nasi uczniowie z klas IV – VIII wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, które odbyły się w miejscowej świetlicy. Pod okiem instruktorek: p. Barbary Marut (opiekunki świetlicy) oraz  p. Danuty Bednarz i p. Katarzyny Fili (KGW Stary Nart) powstały piękne palmy, pisanki techniką decoupage i zajączki z siana.

              Natomiast na terenie szkoły przygotowano konkurs na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną, w którym wzięło udział 21 osób z kl. 0 - VIII. Wyróżniono 12 prac następujących uczniów: Dawid Fila – kl. 0, Adrian Fila - kl. 0, Amelia Sałek - kl. I, Amelia Sudoł - kl. I, Anna Chudzik - kl. I, Klaudia Stanowska - kl. III, Marcin Bałut - kl. IV, Zuzanna Klecha - kl. IV, Fabian Sasiela - kl. V, Emilia Mierzwa - kl. V, Klaudia Fila - kl. V, Gabriela Sałek - kl. VI.

              Zarówno prace konkursowe, jak i prace z warsztatów przekazano na kiermasz wielkanocny, z którego zebrane pieniądze przekazano na cel charytatywny.

              Warsztaty oraz kiermasz wielkanocny przygotowały: p. Aldona Klecha, p. Iwona Chudzik, p. Maria Skiba.

            • II miejsce w gminnych zawodach sportowych

            • 14 marca 2023 r. w PSP w Jacie odbyły się gminne zawody sportowe dziewcząt w futsalu. W rywalizacji sportowej wzięło udział 5 drużyn: PSP Stary Nart, PSP Jata, PSP Jeżowe Podgórze, PSP Jeżowe Centrum i PSP Cholewiana Góra. Drużyna dziewcząt reprezentujących naszą szkołę liczyła 7 osób: Sylwia Żak, Diana Parkosz, Gabriela Sudoł, Julia Baran, Natalia Rębisz, Diana Sudoł i Gabriela Sołtys. Ostatecznie wywalczyły one II miejsce w turnieju o puchar dyrektora PSP w Jacie. Ponadto dyplom najlepszego strzelca otrzymała Sylwia Żak, która zdobyła 17 bramek, natomiast Natalia Rębisz została najlepszą bramkarką turnieju, tracąc tylko 3 bramki.

            • „ Języki integrują”

            • 30 marca 2023r. w Zespole Szkół w Jeżowem im. ks. Stanisława Staszica odbyła się XI edycja konkursu z języka angielskiego i niemieckiego pn.” Języki integrują”. Celem konkursu jest zwiększenie motywacji do nauki języków obcych wśród uczniów. Od pierwszej edycji konkurs cieszy się ogromną popularnością, a jego ranga wzrosła od 2016 roku, kiedy to został wpisany na listę konkursów Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. W tym roku do konkursowych zmagań przystąpiło 9 drużyn z języka angielskiego i 8 z języka niemieckiego. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w konkurencjach sprawdzających zarówno wiedzę o krajach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego, jak i umiejętność słuchania, czytania ze zrozumieniem, wiadomości gramatyczne oraz znajomość środków leksykalno- językowych.

              Nasi uczniowie zajęli I miejsce w konkursie z języka niemieckiego. Wzięli w nim udział: Dawid Bałut, Gabriela Sołtys i Diana Sudoł.

                              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych!

            • Pierwsze kroki w 3D

            • #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

              Uczniowie klasy VIII rozpoczęli w kwietniu serię zajęć z projektowania i druku 3D mającą na celu poszerzanie swoich zainteresowań nowoczesnymi technologiami. Dzięki udziałowi szkoły w programie “Laboratoria Przyszłości” mogli rozpocząć swoją przygodę z drukiem 3D. Zajęcia wypełnia nauka poprzez zabawę, dlatego cieszą się dużą popularnością, a prowadził je p. Krzysztof Ziober.

            • Dzień Nowych Technologii w Edukacji

            • 31 marca w naszej szkole odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. Przy tej okazji uczniowie przedszkola i klasy „0” uczestniczyli w zajęciach „LEGO Education”, które poprowadziły panie z centrum edukacji pn. „Naukowy Zawrót Głowy” ze Stalowej Woli.

              Uczniowie klasy IV obejrzeli prezentację nt. smart domu, systemów bezpieczeństwa w samochodach, nt. samochodów autonomicznych, autonomicznych dostawców oraz o wykorzystaniu robotów w medycynie i przemyśle.

              Klasa V i VI poznała podstawowe informacje na temat AI - sztucznej inteligencji.  Ponadto uczniowie odkrywali tajniki: Chat GPT - Jak włączyć i korzystać?; Midjourney  i NightCafe Studio -  generatorów obrazów AI.

              Dla uczniów klasy V i VII był to również dzień z nowymi technologiami podczas lekcji języka polskiego i języka angielskiego, w czasie których wykorzystali zasoby internetu do utrwalania wiedzy z zakresu gramatyki i słownictwa.

              Przebieg Dnia Nowych Technologii w Edukacji koordynował p. Krzysztof Ziober.

            • Gminne eliminacje do turnieju wiedzy pożarniczej

            • 30 marca odbyły się w Jeżowem gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Świetnie zaprezentowały się nasze uczennice, gdyż Julia Pikor zajęła I miejsce w pierwszej grupie wiekowej (opiekun p. Krzysztof Ziober), zaś Aleksandra Wyka zajęła I miejsce w grupie drugiej (opiekun p. Katarzyna Stanowska). Obie będą reprezentować naszą gminę podczas eliminacji powiatowych.

              Serdecznie gratulujemy!

            • „Czerwony Kapturek” w iTeatrze

            • 28 marca uczniowie klasy II obejrzeli kolejny spektakl w ramach programu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tym razem zaprezentowano „Czerwonego Kapturka”. Przedstawienie było nietypowe, gdyż zrealizowane zostało w konwencji teatru przedmiotu, gdzie lalki tworzone były w trakcie gry z różnych elementów codziennego użytku. W czasie spektaklu poruszono też problem samotności dziecka. Ponadto była to ciekawa sztuka o marzeniach i nadziei, dlatego bardzo spodobała się naszym drugoklasistom.

            • Gminny Konkurs Czytelniczy w naszej szkole

            • Już po raz dziesiąty w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy pt. „Czytanie najlepszą nauką”. Jest on skierowany do uczniów V i VI klasy, którzy mają za zadanie zapoznać się z wybraną lekturą konkursową, ale muszą wykazać się również znajomością gramatyki i pisowni języka polskiego.

              Uroczysty finał tegorocznego konkursu odbył się 29 marca 2023 r. Przystąpili do niego przedstawiciele niemal wszystkich szkół z Gminy Jeżowe. W tym roku zapoznali się oni z powieścią Edmunda Niziurskiego pt. „Księga urwisów”, do której nawiązywały pytania testowe.

              I miejsce zdobyła Kamila Pikor (PSP Jeżowe Centrum, opiekun Halina Kobylarz), II miejsce zajęła Gabriela Sałek (PSP Stary Nart, opiekun Małgorzata Wyka), III miejsce wywalczyła Aleksandra Lasek (PSP Stary Nart, opiekun Małgorzata Wyka), IV miejsce zajął Michał Sudoł (PSP Cholewiana Góra, opiekun Małgorzata Rychlak).

              Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci otrzymali też książki i piłki, które nawiązywały do treści lektury konkursowej.

              Gminny Konkurs Czytelniczy odbywa się dzięki współpracy PSP w Starym Narcie (Małgorzata Wyka i Alina Kobylarz) oraz Biblioteki Publicznej w Nowym Narcie (Barbara Marut).     

            • Przedstawienie „Sowa” w wykonaniu kl. II

            • Ponieważ drugoklasiści odkrywają nową pasję – teatr, z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowanie kolejnego przedstawienia dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Tym razem 21 marca wystawili inscenizację pt. „Sowa” na podstawie wiersza Jana Brzechwy. Główna bohaterka czytała po zmroku, dlatego pogorszył jej się wzrok.

              Po przedstawieniu zaproszono uczniów do pogawędki o tym, jak zadbać o swój wzrok i do wspólnej zabawy przy piosence.

            • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W KLASIE IV

            • 21 marca uczniowie klasy IV świętowali Pierwszy Dzień Wiosny. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Aby podkreślić charakter tego dnia wszyscy uczniowie ubrali się na kolorowo.

              Dzień ten był pełen atrakcji i rozpoczął się od obejrzenia prezentacji o wiośnie. Następnie uczniowie zapoznali się ze słownictwem w języku angielskim związanym z tematem „Spring”.   Dużo emocji dostarczył klasowy pokaz talentów. Można było podziwiać układy taneczne, popisy wokalne i sportowe. Dodatkowym sposobem na powitanie wiosny był Klasowy Dzień bez Plecaka- z ang. „No backpack day”. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Zabawa polegała na tym, aby wykazać się kreatywnością i przynieść do szkoły  potrzebne książki oraz przybory w  zabawnych i oryginalnych „zamiennikach”.

              Należy wspomnieć o idei tego dnia- ma on na celu zwrócenie uwagi na trudne warunki bytowe oraz problemy z dostępem do edukacji milionów dzieci i młodzieży na świecie.  Został on zainicjowany przez Mongai Fankam- amerykańską aktywistkę i założycielkę fundacji, dzięki której z zebranych datków kupowane są w pełni wyposażone plecaki, a następnie wysyłane do państw Afryki.

              Obchody pierwszego dnia wiosny dostarczyły uczniom wiele pozytywnych emocji i  wrażeń. Był to radosny i kolorowy dzień.

            • Saint Patrick`s Day Festival

            • W dn. 13-17 marca  nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie kulturowym Saint Patrick`s Day Festival, zorganizowanym we współpracy z Didacto Polska. Uczniowie każdego dnia aktywnie zdobywali wiedzę na temat Irlandii i tradycji związanych z Dniem Św. Patryka, dzięki wystawie tematycznej znajdującej się na korytarzu szkolnym.

              Na lekcjach języka angielskiego również zgłębiali wiedzę na temat zbliżającego się święta, poznawali słownictwo, oglądali prezentacje, zaśpiewali hymn Irlandii oraz podjęli wyzwanie liczenia po irlandzku od 1 do 10. Z kolei w trakcie warsztatów artystycznych stworzyli lapbooki o Dniu Św. Patryka, Irlandii i jej symbolach. W ramach projektu uczniowie mieli okazję złożyć życzenia koleżankom i kolegom, zapisując je na czterolistnych koniczynkach.

              Chętni uczniowie klas V-VIII wzięli udział w quizie na temat ciekawostek związanych z Dniem Św. Patryka. Z zadaniami konkursowymi najlepiej poradzili sobie: Aleksandra Lasek, Laura Gjorgievski,  Aleksandra Wyka i Fabian Sasiela.

              17 marca nasza szkoła zamieniła się w Zieloną Wyspę. Finałowy dzień  upłynął  pod znakiem irlandzkiej muzyki i tańca oraz hasła „I love green! ”. W tym dniu w całej szkole dominował kolor zielony, a wspólny Irish Jig Dance zintegrował naszą społeczność szkolną. Najwięcej zielonych elementów garderoby mieli na sobie uczniowie klasy II, IV, I oraz III. Wyróżnienie za najładniejszy strój otrzymała Amelia Sudoł z klasy I.

              St Patrick`s Day Festival w naszej szkole zorganizowały p. Aldona Klecha i p. Maria Skiba.

            • Powitanie wiosny w klasie I

            • 21 marca uczniowie klasy I powitali wiosnę pięknymi strojami. Zawitały do nas bociany, słoneczko i młoda trawka. Dziewczynki wcieliły się w postać Pani Wiosny. Wszyscy uczniowie wraz z rodzicami byli zaangażowani w przygotowanie tych wyjątkowych kreacji.

              Przeprowadzone zajęcia były również tematycznie związane z wiosną, gdyż pierwszoklasiści odgadywali zagadki dotyczące pór roku, utrwalili wiedzę na temat zwiastunów wiosny, a następnie wykonali piękne i zdrowe kanapki.

              Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny zintegrowały uczniów, wytworzyły poczucie wspólnoty, ale przede wszystkim były świetną zabawą.

            • Lekcje języka włoskiego

            • Grupa uczniów z klas I - III uczestniczy w dodatkowych lekcjach języka włoskiego, w czasie których nie tylko poprzez naukę, ale również przez zabawę, gry i wspólne śpiewanie piosenek poznają tajniki nowego dla nich języka.

              Zajęcia prowadzi p. Barbara Drelich – Scilanga.